Свободно падане

Как най-голямата икономика в света се озова в състояние на свободно падане?
Какви политики и събития отключиха големия срив през 2008 г.? Как и защо допуснахме това да се случи, след като тази криза беше не само предвидима, но и предвидена?
Единствената изненада, свързана с икономическата криза от 2008 г., е, че тя изненада толкова много хора. Джоузеф Стиглиц обяснява причините, довели до сегашната финансова криза с етикет „Произведено в Америка", - и последващия глобален икономически ред.
Паралелите с Голямата депресия от 1929 г. са неизбежни. Основната идея на Стиглиц е да представи книгата си като сблъсък на идеи. Според него всички политики, които заслужават критика, са били последица от политически и икономически „сили" - интереси, идеи и идеологии, които надхвърлят отделната личност и пред които отделната личност е без значение.
Заради вече направения избор, не само рецесията ще е по-дълга и дълбока от необходимото, но и ще излезем от кризата с много по-тежко дългово наследство, с по-малко конкурентоспособна, по-слабо ефективна и по-уязвима за нови кризи икономика - икономика, по-малко подготвена да посрещне предизвикателствата на това столетие.
За автора:
Носителят на Нобелова награда за икономика (2001) Джоузеф Стиглиц е бил председател на Националния икономически съвет при президента Бил Клинтън, както и вицепрезидент и главен икономист на Световната банка. Автор е на няколко книги, сред които „Глобализацията и недоволните от нея" (ИнфоДАР, 2003). Понастоящем преподава в Колумбийския университет и живее в Ню Йорк.
Автор: Джоузеф Стиглиц
Издателство: ИнфоДАР
Страници: 520
Цена: 20.00лв.