Какво е устойчивото строителство?
Устойчивото строителство е цялостен подход към проектирането, изграждането и експлоатацията на сградите.
Той цели да се подобрят и оптимизират много от елементите на застроената среда с оглед не само на икономическата и екологичната, но и на социалната и културната и устойчивост.
Този тип строителство има изключително благотворно въздействие върху околната среда, сочи доклад на Colliers.
Устойчивите сгради могат да намалят консумацията на енергия с между 24 и 50%, въглеродните емисии с между 33 и 39%, консумацията на вода с 40% и генерирането на отпадъци със 70%.
Сградите, които имат някои от сертификатите за зелени и устойчиви сгради (например LEED), носят и редица финансови преимущества. Оперативните разходи за тяхното поддържане са с 9% по-ниски от нормалните сгради.
Средната стойност на този тип имоти е със 7.5% по-висока от тази на нормална сграда, а възвращаемостта на инвестицията е 6.6%. Или казано по друг начин, това което сте инвестирали,. за да е устойчива сградата, ще ви се върне след около 15 години.
Площите в подобен род сгради са средно с 3.5% повече заети, а наемните нива с 3% по-високи от нормалните сгради.
Освен с изброените до тук преимущества, този род сгради се отличават и с по-голямо качество на обитаването.
Повече дневна светлина и достъпа до гледка навън води до по-добре представяне на служителите в колцентрове.
Това е доказано както при емпирични проучвания, така и при математическите модели. Няколко статистически модела показват положителното влияние на дневната светлина и по-добрата вентилация на помещенията.