Анализаторският оптимизъм
Оптимизмът на щатските анализатори е изключителен, дори и на фона на връщането на щатските индекси през последния месец, следствие на притесненията за световния ръст.
Специалистите прогнозират, че широкият индекс S&P 500 ще реализира средна печалба от 85.26 долара през тази година, според прогнозите на Thomson Reuters, или връщане на нивата от 2007-ма година.
За следващата година пазарните наблюдатели са дори още по-оптимистични и очакват печалбата на компаниите от индекса да възлезе на 96.61 долара, или рекордна печалба, която преминава дори пика от 2006-та година.
Ако прогнозите на анализаторите се сбъднат, то щатските акции изглеждат апетитни. След разпродажбите през май индексът S&P 500 се търгува при съотношение цена-прогнозирана за тази година печалба от 12.8.
Това е под средното в исторически план от 15, пише изданието The Wall Street Journal.
Какво обаче влачи индексите надолу?
Опасенията за дефлация, заедно с притеснения за рекорден дефицит следствие на политиката на Fed за насърчаване на икономиката на страната са част от факторите за понижението им.
В същото време прогнозите на анализаторите често не се сбъдват. Последните не съумяха да видят и да прогнозират настъпването на една от най-големите от Втората световна война насам кризи.
Заедно с опасенията за световния ръст и проблемите на Европа, тези рискови фактори карат инвеститорите да изискват по-голяма премия, поради несигурността на ситуацията.
Също така сме ставали свидетели на това индексите на щатските индекси да се търгуват при съотношения цена-печалба значително под средните нива в исторически план, в моменти на криза или несигурни времена.