Срив на щатския долар след решението на Китай
Еврото успя да запише поредната положителна седмица, отчитайки ръст от 2.1% спрямо долара. Така за последните две седмици единната валута добави 4% към стойността си от новото 4 годишно дъно в 1.1876 до 1.2417 - най-високата стойност от петъчната търговия. Това покачване на европейската валута се дължи главно на мащабно покриване на спекулативните къси позиции, изграждани през последните няколко месеца.
Ралито в еврото и другите валути спрямо долара се дължеше също и на завърналият се риск-апетит на фондовите и стокови пазари, породен от известно намаление на опасенията около Европейската дългова и банкова криза. Петролът се върна обратно над 77 долара за барел, а златото удари нов рекорден връх към 1261.85 долара за тройунция.
Началото на идната седмицата беше отбелязано с големи ценови дупки в лихвоносните валутни двойки, следствие на решението на Китай от събота, да ревалвира националната си валута. Информация за предстоящото решение е публикувана на интернет страницата на централната банка на Китай.
Въпреки че не се посочва конкретен срок, анализаторите на Барклиз банк очакват ревалвацията на юана да се реализира преди срещата на Г-20. От информацията поместена на страницата става ясно, че регулаторът ще прилага политика на постепенно ревалвиране на курса, а китайските компании ще имат достатъчно време, за да се адаптират към промените. Според анализаторите решението на централната банка на Китай ще увеличи обемите и ще привлече интереса на инвеститорите, но от банката, заявиха, че ще контролират темпа на поскъпване на юана и че е изключено да се очаква рязка и еднократна ревалвация на националната валута. Гъвкавият валутен курс ще позволи на Китай да прилага по-ефективна политика за борба с инфлацията, след като тя се покачи до най-високото си ниво от 19 месеца до 3.1 %.
Администрацията на Обама и министърът на финансите - Гайтнър са одобрили решението на централната банка на Китай, което ще бъде причина за балансиране на глобалната икономика. Решението на банката бе очаквано, след като Гайтнър забави доклада си пред Конгреса на САЩ, планиран за април, в който се очакваше да обвини Китай в манипулиране на курса. Шефът на МВФ Щрос-Кан, ЕЦБ и Еврогрупата, както и френският финансов министър Лагард, силно приветстваха решението на банката, отбелязвайки, че по този начин се отваря врата към по-гъвкава валутна политика за китайския юан и че това е „стъпка в правилната посока".
Тази новина за ревалвация (поскъпване) на китайския юан вероятно ще доведе до по-слаб интерес от китайска страна за покупки на US Treasuries, от една страна и дълговите облигации от Еврозоната, от друга страна. Това съответно ще ограничи покупките на долари и евра, за да се поддържат изкуствено досегашните ниски нива на юана. От друга страна тази новина би била добре за риск-апетита на финансовите пазари като цяло.
Едно поскъпване на китайския юан може да засили износа за Китай от Еврозоната, което пък би било благоприятен фактор за излизането от икономическата криза на региона и за спиране на евентуални дефлационни очаквания в Европа, за сметка на охлаждане на инфлационния натиск, който беше до сега в Китай.
Акцентът през идната седмица се поставя върху заседанието на FOMC към FED, представянето на новия ревизиран бюджет на UK от страна на новия фин. министър Осборн, както и важната среща на Лидерите на страните от Г-20 в Торонто, Канада.
EUR/USD стартира седмичната търговия с ценова дупка, отваряйки в 1.2451, след което последва бърз спад до 1.2368. В ранните часове на тази сутрин двойката се разменя на нива от 1.2410-30.
Отдел "Анализи валутни пазари", ФК "Логос-ТМ" АД