Посланикът на ОАЕ в САЩ подкрепя удар срещу Иран
Посланикът на ОАЕ в САЩ Юсуф ал Утайба заяви публично, че положителните страни от военното разрешаване на въпроса с иранската ядрена програма ще надхвърлят вероятните отрицателни резултати от употребата на сила срещу ядрената програма на Ислямската република, съобщава The Washington Times, цитирани от РИА Новости.
В безпрецедентен пряк изказ посланикът на кралството подкрепи използването на военна сила, в случай на неефективност на икономическите санкции. При това висшият дипломат каза, че осъзнава, че прибягването до силa срещу ислямска страна, при това близък съсед и търговски партньор на ОАЕ, ще повлече след себе си тежки икономически последици (търговският оборот на ОАЕ с Иран достига 12 млрд. щатски долара на година) и ще предизвика масови протестни демонстрации в мюсюлманския свят.
„Но ако ме попитате дали искам да живея в условия на това, че Иран е ядрена държава, отговорът ми ще бъде следният: ние не можем да съжителстваме с ядрен Иран. Готови сме да заплатим цената в името на сигурността на ОАЕ", каза ал-Утайба.
В интервю за репортера на сп. Atlantic Джефри Голдбърг, част, от което е публикувано в личния му блог, посланикът каза, че ако администрацията на президента на САЩ Барак Обама не успее да озапти Иран, много арабски държави в региона ще започнат да се отдалечават от Вашингтон и ще се сближат с Техеран.
Голдбърг пише в блога си, че на прекия въпрос, дали ОАЕ подкрепят спирането на иранската ядрена програма чрез сила, ал-Утайба отговори: „Абсолютно, абсолютно. Ядрената програма на Иран представлява за нас много по-голяма заплаха, отколкото за вас, отдалечени на 7 хил. мили... Тя е заплаха за вашите активи в региона, за мирния процес, застрашава да наруши баланса на силите, но не застрашава вашето съществуване".
Бившият посланик на САЩ в ООН Джон Болтън коментира за The Washington Times изказването на арабския дипломат. Според него ал-Утайба е изразил позицията на всички лидери на арабските държави от Персийския залив, страхуващи се от иранската заплаха.
„Те са притеснени от това, че политиката на администрацията на Обама няма да попречи на Иран и смятат превантивният удар за единствената алтернатива", каза Болтън.
Външният министър на Саудитска Арабия Сауд ал-Фейсал каза на среща с държавния секретар на САЩ Хилъри Клинтън през февруари в Ер-Рияд, че не вярва в ефективността на икономическите санкции.
„Санкциите са решение в дългосрочна перспектива. Те, може и да подействат, но днес ни е трудно да отсъдим това. Ние обаче разглеждаме проблема и в неговия краткосрочен аспект и е възможно да сме близо до източник на заплаха. Необходимо ни е незабавно решение, а не половинчата резолюция", каза той.
Съветът за сигурност на ООН прие на 9 юни 2010 г. поредната резолюция, която предвижда затягане на санкциите срещу Техеран, заради отказа му да преустанови работата по обогатяване на уран. Това е четвъртата поред резолюция на Съвета заради нежеланието на Техеран да изпълни международните изисквания за осветляване на редица въпроси на световната общественост по иранската ядрена програма, в т.ч и за наличието на военен компонент.
Ситуацията около ядрената програма на Иран навлезе в нова остра фаза след 11 февруари, когато президентът на Иран Махмуд Ахмадинеджад заяви, че Техеран е произвел първа партида на обогатен до 20% уран и има потенциал да обогати уран до по-голяма степен. Той обяви също така плановете за утрояване на производството на нискообогатен уран.
Иран обяви по-рано днес, че планира да изстреля нов изкуствен спътник в орбита, като това е запланувано за последната седмица на август, информира Франс Прес, позовавайки се на иранския министър на телекомуникациите на страната Реза Тагипур.
„Спътникът „Рассад-1" („Наблюдение") ще бъде изведен в космоса на иранска ракета по време на седмицата на правителството", каза министърът, чиито думи бяха разпространени от иранската информационна агенция Mehr.
Седмицата на правителството, през която се празнуват постиженията на иранското управление, се чества в края на август.
Заместник-министърът на телекомуникациите на Иран Мохамед Хосейнпур заяви през май, че страната му планира да изстреля през тази година два телекомуникационни спътника.
Първият изпитателен полет на ракетата "Кавошгар-1", предназначен за събиране на научни данни и изкарване в орбита на първия национален изкуствен спътник на Земята, Иран проведе през февруари 2008 г. През ноември, същата година, Техеран изстреля втора ракета - "Кавошгар-2"м, снабдена с научна апаратура. Четиредесет минути след пуска капсулата се върна на Земята. Иранските медии съобщиха, че с помощта на апарата са измерени атмосферното налягане и скоростта на вятъра на различни височини.
Иранските информационни агенции предадоха на 3 февруари 2010 г., че Техеран е изпратил в космоса на ракетата носител, собствено производство, "Кавошгар-3" капсула с „живи организми", които ще бъдат използвани за научни цели. На свой ред западните медии съобщиха, че Иран са изправили в Космоса мишки, костенурки и червеи. На церемонията по изстрелването присъстваха президента на Иран Махмуд Ахмадинеджад и военното ръководство на страната. Проектът е подготвян над две години.
Отново в началото на февруари 2010 г. Иран представи спътниците „Толу", „Месбах-2", спътникът за студентски проучвания „Мехди" и двигателят на ракетата носител „Симорг". Всички космически проекти са разработени и конструирани от иранските учени.
Опитите на Иран в космическата сфера предизвикват традиционно безпокойството на Запада, защото според експерти това означава, че Техеран е близо до създаването на балистични ракети с далечен обхват. Международната общественост се притеснява, че под прикритието на националната атомна програма за мирни цели, Техеран се стреми да разработи собствени ядрени бойни глави.