Опасенията около глобалните доставки на храни растат
Вчера Русия обяви 12-месечно удължаване на забраната за износ на зърно, засилвайки страховете от завръщане към недостига на храни и бунтовете от 2007-08 г., които се зародиха в развиващите се страни, зависими от вноса, пише Financial Times.
Изявлението на Владимир Путин дойде в момент, когато Организацията за храните и селското стопанство към ООН свиква спешна среща, за да обсъди недостига на пшеница, а бунтовете в Мозамбик взеха седем жертви.
Безредиците в Мапуто, при които 280 души бяха ранени, бяха породени от решението на правителството да вдигне цената на хляба с 30%. Полицията откри огън срещу демонстрантите, след като хиляди хора излязоха да протестират срещу вдигането на цените, изгаряйки гуми по улиците и плячкосвайки складове за храни.
Недостига на храни през 2007-08 г., който беше най-големият от 30 години насам, породи бунтове в най-различни страни от Бангладеш до Мексико и спомогна за свалянето на правителствата в Хаити и Мадагаскар.
Изявлението на Русия удължи забраната за износ на зърно, обявена миналия месец до края на декември 2011 г., което доведе до поскъпване на пшеницата и на други зърнени растения с до близо двегодишни върхове.
Организацията за храните и селското стопанство обявиха, че "опасенията по отношение на евентуално повторение на хранителната криза от 2007-08 г. "е довело до "огромен брой " запитвания от страна на държавите членки на организацията. "Целта от провеждането на тази среща е страните износителки и страните вносителки да се ангажират."
Русия традиционно е четвъртият най-голям износител на пшеница в света, забраната за износ вече накара страните вносителки в Близкия Изток и Северна Африка, които са най-големите купувачи, да търсят доставки от Европа и САЩ.
Путин заяви, че Москва би могла да обмисли вдигане на забраната за износ само след като реколтата през следващата година е събрана и има яснота по отношение на зърното. Путин добави, че решението за удължаване на забраната има за цел да "сложи край на ненужното опасения и да подсигури стабилна и предвидима бизнес реда за пазарните участници".
"Това доста сериозно," казва Абдолреза Абасиан, от Организацията за храните и селското стопанство в Рим. "Две години без руски износ ще породят доста безпокойство."
Цената на пшеницата в Европа вчера нарасна до 231.5 евро за тон, което е малко по-ниско от достигнатия през миналия месец двегодишен връх от 236 евро за тон. Цената на пшеницата е скочила с близо 70% от януари, а анализатори прогнозират по-нататъшно поскъпване след решението на Русия и опасенията по отношение на пораженията от лошото време върху реколтата в Австралия.