Намеците за интервенция не попречиха на ръста на йената
Японското правителство днес изостри реториката си по отношение на евентуална намеса на валутните пазари, след като поскъпването на йената до 15-годишен връх спрямо долара подчерта опасенията, че силната валута може да постави под заплаха икономическото възстановяване на страната, информира Reuters.
Инвеститорите пренебрегнаха представителните приказки и тласнаха йената до 15-годишен връх от над 83.40 йени за долар, тъй като пазарите се съмняват, че Япония ще се намеси сама и изключват координирана намеса от страна на страните от Г-7.
Японските машинни поръчки скачат с най-много от седем месеца през юли, но данните от днес почти не намалиха опасенията, че поскъпващата йена може да навреди на важния експортен сектор на страната, който е основно значение за подсилването на възстановяването от световната икономическа криза.
Докато йената поскъпваше, японският индекс падна с над 2% на фона на опасенията на инвеститорите по отношение на износа.
Японските власти се опитват с изявления да свалят нивото на йената, но досега коментарите им имаха малки последици, тъй като йената продължава да нараства поради опасенията около забавянето на ръста на световната икономика и състоянието на европейската банкова система.
"Важно е да общуваме повече с международната общност и в момента полагаме усилия за това," заяви днес финансовият министър Йошико Нода в парламента на Япония.
"В крайна сметка, ние ще предприемем решителни мерки, включително интервенция, когато е необходимо."
Изказването показва промяна в тона на Нода. Той систематично отказваше да коментира евентуална интервенция на пазарите, когато беше питан за това от медиите.
Централната банка на Япония даде индикации, че има възнамерява да облекчи монетарната си политика, но вероятно ще изчака, докато управляващата партия реши кой ще бъде следващия лидер на страната.
"Те се опитват да говорят колкото се може повече, но ние смятаме, че реална интервенция е малко вероятна, тъй като останалите страни от Г-7 няма да сътрудничат," казва Томас Хар от Standard Chartered.
"Най-вероятният изход от ситуацията е по-нататъшно облекчаване на политиката от страна на Централната банка на Япония, което може да включва известни мерки за намаляване на краткосрочните лихвени проценти."
Днес японската валута поскъпна до 83.34 йени за долара.
Япония не се е намесвала на валутния пазар от март 2004 г., края на 15-годишен период, в който страната похарчи 35 трлн. йени, за да подкрепи икономическото възстановяване.