Ал. Николов: Неутрално с малко оптимизъм
Александър Николов, портфолио мениджър в Карол Капитал Мениджмънт представя движението и очакванията на фондовите пазари в САЩ и в някои страни от Източна Европа в своя септемврийски анализ. Експертът се фокусира върху въпроса, дали нетипичният за американския фондов пазар през септември ще внесе нотка оптимизъм в неутралните очаквания за пазарите.
„През последните три седмици станахме свидетели на много силно поскъпване на американския фондов пазар. Към края на миналата седмица индексът S&P 500 е +7.2% от началото на месеца, което е много нетипично представяне за септември. В исторически аспект този месец се свързва като един от най-негативните месеци за американския фондов пазар", посочи Александър Николов.
Поскъпването, според Николов, е резултат от неуспешния опит за низходящо движение в края на август.
„Но като цяло, индексът остава в по-широка консолидация между 1 040 и 1 130 пункта. През последните дни обаче станахме свидетели на възходящ пробив на върховете от август и юни, което е един позитивен сигнал", коментира портфолио мениджърът.
Разбира се, това не трябва да ни окуражава прекалено много, че пазарът непременно ще върви нагоре през следващите месеци, предупреди Александър Николов, като припомни ситуацията през юни-юли, когато имаше неуспешен опит за движение надолу.
„Нещо повече, дори да станем свидетели и на по-траен възходящ тренд, нещо, което ние очакваме за следващите месеци до края на годината, има следващо по-голямо ниво около 1 200 - 1 220 пункта. Така че най-вероятно американският фондов пазар ще остане в рамките на посочените граници през годината, а именно най-високата си стойност от април и най-ниската си стойност от май. Не очакваме някакво много съществено изменение от този диапазон до края на годината", посочи Александър Николов.
Той каза и следното в допълнение: „Текущо сме леко позитивни, с очаквания за силно представяне през следващите няколко месеца до края на годината. Някои сектори се подкрепят от точно такова възходящо движение. Други водещи сектори, като финансовите акции например, остават в низходящ тренд, така че не сме еднозначно позитивни. По-скоро сме неутрални и леко позитивни за месеците до края на годината".
Какво правят пазарите от Източна Европа при това силно поскъпване през този нетипичен септември за щатския фондов пазар?
Руският индекс MICEX остава сравнително по-силен от американския - нещо, което портфолио мениджърът коментира през последните два-три месеца.
„За разлика от предишните месеци, когато американският пазар бе под натиск, а руският бе сравнително стабилен, сега той пък не участва достатъчно силно и във възходящото движение", заяви Александър Николов. „Така че възходящият тренд при MICEX, в сила от май, още няма нужната сила и картината все още не е еднозначно позитивна, макар средносрочните перспективи да са позитивни. Докато цените остават над дългосрочните плъзгащи се средни, то още не можем да изключим риска от нов спад към дъната от юни и май".
Той посочи още, че по-добро представяне от Русия имат пазарите от Полша (+5.8% от началото на септември до края на миналата седмица) и Турция (+7.0%).
„Както и преди месец, картината при румънския фондов пазар е много ясна, с много ясно ниво на съпротива, което ограничава движението нагоре през последните 4-5 месеца на около 5 300 пункта за BET и лимит отдолу през същия този период при 4 600 пункта", коментира Александър Николов, допълвайки, че през последните два - три месеца се заформи един много тесен диапазон на търговия между 5 000 - 5 300 пункта.
„Така че тук картината е изцяло неутрална и не можем да имаме никакво предпочитание за възходящ или низходящ пробив. Преди да видим съответното движение, надяваме се цените да преминат над 5 300. Ако това се случи, то ще станем свидетели на сериозно поскъпване до края на годината, от порядъка на 15-20%. Докато обаче това не е факт, рискът за спад към долната страна в този диапазон остава. Краткосрочните перспективи пред румънския пазар са неутрални към днешна дата", посочи портфолио мениджърът.
Лекото поскъпване, на което станахме свидетели при SOFIX през септември, според Николов, е окуражило някои инвеститори, които започнаха да се питат дали не е започнал нов възходящ пазар при SOFIX?
„Графиката обаче не говори в полза на подобно твърдение. Забелязва се поредица от все по-ниски дъна и все по-ниски върхове при дневната графика на индекса, което е дефиницията на низходящ тренд", отговори експертът.
„Поскъпването, на което станахме свидетели през август и началото на септември не успя да набере нужната сила. Индексът остана под важното ниво за SOFIX около 400 - 415 пункта. В момента дори се забелязва загуба на възходяща сила, като се формира класическа негативна фигура за индекса, което означава, че докато той е под 400-415 пункта, средносрочният тренд при SOFIX остава низходящ и надеждите на инвеститорите за силно представяне на българския пазар, си остават засега само надежди", обясни Николов.
Според него всички онези, които залагат на надеждите преди трендът да се е обърнал, не постъпват по най-адекватния начин, спрямо текущата ситуация на пазара.
В заключение той обобщи казаното по-горе по следния начин: „Неутрално и леко позитивно развитие на повечето пазари от ИЕ и глобалните пазари, макар някои рискове от нов и по-съществен спад през следващите месеци да остават".
Материалът е с аналитично-информационен характер. Написаното не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти!