Това е държавен фонд и има гаранции, че държавата стои зад него. Така Христина Митрева- управител на НОИ, коментира идеята за създаване на солидарен фонд към НОИ, в който да бъдат внасяни осигуровките за категорийните работници.

Ще има яснота какво влиза във фонда, като свободните средства от вноските също ще се инвестират, без да има индивидуални партиди. Самото струпване на толкова пари ще позволи с банките да се договарят по-високи лихви заради гаранцията, че държавата стои зад фонда, допълни Христина Митрева.

Попитана колко хора от тези категории нямат пълен период на вноски, тя каза, че до момента няма информация от фондовете какво е разпределяно по индивидуалните партиди, каква е доходността, колко от партидите са с пълен период, т.е 120 вноски.

По думите на Митрева информация има само за преведеното в НОИ през годините - 85 млн. лв. като вноски и около 12-13 млн. лв. като доходност, общо 96 млн. лв. до 30 септември 2010 г.

Като пенсии сме платили около 300 млн. лв. за десетгодишния период и като приспаднем 100 млн., остава, че около 200 млн. лв. са за сметка на НОИ, защото това са пожизнени пенсии, обясни Митрева. Тя посочи, че досега тези пари са в общия фонд, а от следващата година ще са в самостоятелен и ще се знае балансът на фонда - повече са приходите или разходите за пенсии.

Източник: БТА