Отказваме цигарите поне три седмици
Отказът от цигарите не е лесна работа, но мисията е възможна, твърди д-р Маша Гавраилова, експерт в здравното министерство. С вредния навик се прощавали и закоравели пушачи на 70-80 г., пише в. 24 часа.
Решаваща за успеха е силната мотивация. Ако човек се пробва само за да угоди на близки, или не е достатъчно убеден, че има нужда от това, няма да се справи.
Реакцията на организма е индивидуална и процесът отнема от 3 седмици до 3 месеца в различните случаи.
Жените по-трудно се пристрастяват към цигарите, но изпитват по-силна абстиненция, когато се опитват да спрат. Те търсели по-често помощ в специализираните кабинети. Битката им обаче била драматична и се нуждаели от по-високи дози при никотинозаместващата терапия.
Първите 24 часа след спирането са най-мъчителни.
Човек чувства дискомфорт, раздразнителност, мъчи го безсъние или сънливост, кашля, защото дихателните пътища започват да се изчистват, има повишен апетит, главоболие, мускулни спазми, сухота в устата, възможно е възпаление на гърлото, езика и венците. Концентрира се трудно, има и проблеми с храносмилането. Тези абстинентни синдроми отшумяват в най-добрия случай до 3 седмици.
Решите ли да спрете, фиксирайте си ден за започване, съветва д-р Гавраилова. Освободете се от всички цигари край вас, за да не се изкушавате. Споделете намерението си с близки и колеги, за да ви подкрепят.
Критични са първите 7-10 дни, когато рискът човек да поиска да си дръпне веднъж или да изпуши само цигара е най-голям. За такива случаи си пригответе буркан с вода и няколко фаса вътре и когато положението стане неудържимо, помиришете го, за да се отвратите, съветва специалистката.
2-3 минути трае най-силното желание и ако човек успее да отвлече вниманието си, после няма да му се пуши така силно. Не мислете как ще издържите цял месец или година. Съсредоточете се само в рамките на днешния ден.
Отказът от цигарите често води до напълняване. Трябва да се комбинира със здравословно хранене и увеличаване на физическата активност.
Психоатака + лекарство + игли за най-зависимите
Комбинацията от психологическа подкрепа, медикаментозно лечение, игло- или лазертерапия дава отличен резултат при най-заклетите пушачи, твърди д-р София Ангелова, главен асистент в Специализираната болница за лечение на белодробни болести "Света София",която от 12 г. спасява от вредния навик. С тест първо установявам степента на зависимостта, обяснява специалистката. Следва преценка на мотивацията. Много пушачи, особено мъжете, се стряскали силно, като видели, че белите им дробове работят с 60-70% от мощността си.
Спирането на цигарите трябва да стане от раз, убедена е Ангелова. Желанието за цигара първия ден още след събуждане може да се убие със смучене на таблетка табекс. През деня се вземали още 3-4. Следва игло- или лазертерапия за стимулиране на ендорфините. За 20 дни се стигало до пълен успех, ако се комбинира с детоксикираща диета и спорт.
IQS методът най-бърз
IQS е съкращение от I Quit Smoking ("Аз отказвам пушенето"). Методът представлява стимулация на определени точки по външната страна на ухото, т.нар. аурикулотерапия. За разлика от акупунктурата се прави електромагнитна стимулация на неврорефлекторни зони. Терапията зависи от индивидуалните особености на пушача, възрастта, пола, честотата и продължителността на пушене. Пациенти споделят, че желанието за пушене драстично намалява, твърди здравното министерство. Не се стигало до напълняване, стрес, рядкост били невротичните реакции. Тонусът се подобрявал рязко.
Електростимулирането помага за разпадане на отровните вещества от тютюна, натрупани в организма. Още след първата процедура започвало отделянето на токсини. Прилага се само в един център в София.
Хапче блокира депресията
"Табекс е препарат без никотин, който лекува зависимостта от цигарите. Продава се без рецепта. Той е оригинален български продукт с растителен произход - обяснява д-р Маша Гавраилова от МЗ. -Активната му съставка е цитизин - алкалоид, съдържащ се в жълтата акация, който е сходен по структура и действие с никотина. Предотвратява абстинентния синдром, депресията и намалява психическата и физическата зависимост към никотина."
Цитизинът е открит през 1865 г. от акад. Орехов. Преди половин век заклетите пушачи фармаколози проф. Пасков и д-р Добрев стигат до извода, че поради по-малката си токсичност от никотина и по-слабия периферен ефект върху кръвоносната система цитизинът може да се ползва и като средство за отказване на цигарите, тъй като взаимодейства с едни и същи рецептори в човешкия организъм като никотина. Лекарството предизвиква неприятно усещане при пушене. Цигарите трябва да се спрат напълно до петия ден от началото на курса. Терапията трае 25-30 дни.
На пазара има и други лекарства, но те са с рецепта, обяснява д-р Гавраилова.
Акупунктура помага на 65-има от 100
Иглотерапията дава все по-добри резултати в битката с цигарите, твърди д-р Емил Илиев, председател на Българската асоциация по акупунктура. Чрез нея в организма се увеличава значително нивото на собствените ендорфини (морфиноподобни субстанции, които организмът сам отделя), човек се успокоява, възстановява нервнопсихическото си равновесие и по-лесно преодолява зависимостта. Условието е да се яви в пика на абстиненцията, т.е. 14-16 часа след като е изпушил последната си цигара, когато е най-нервен и буквално му трепери душата, каза д-р Илиев.
Тогава в специални акупунктурни точки на ушите, носа и ръцете се забиват игли и му се прави подходяща стимулация. Процедурата трае 45-60 минути. Около половин час след сеанса пушачът се успокоява. Правят са от 3 до 5 подобни процедури. Първите 3 задължително трябва да са всеки ден, после може и през ден. При заклети пушачи е добре да няма паузи.
Традиционната успеваемост на метода е около 42%, каза д-р Илиев. В последните 1,5 г. в резултат на поскъпването на цигарите и ограниченията за пушене на обществени места хората ставали по-мотивирани. Това давало успешен резултат при 65 на сто.
С лепенки намаляваме никотина плавно
Лепенките никотинел са предназначени за продължително освобождаване на никотин чрез поставяне върху кожата, обяснява здравното министерство. Никотинът прониква през кожата в системното кръвообращение. Така терапията осигурява временен източник на никотин, който сте свикнали да получавате чрез пушенето, и помага да преодолеете симптомите на никотинов глад.
Пластирите съществуват в три варианта с различно съдържание на никотин - 21, 14 и 7 милиграма.
Една лепенка действа 24 часа и се сменя обикновено сутрин.
Пълният курс на лечение продължава три месеца. Всеки месец се преминава към лепенка с по-малко съдържание на никотин. Така количеството, което поема човек, намалява прогресивно. Докато се ползват лепенките, не трябва да се пуши, уточняват специалистите.
Пластирите не съдържат въглеродни окиси и катрани, които атакуват белия дроб чрез цигарите.
Как ракът атакува още след първия фас
Човек може да се разболее от рак още с първата цигара в живота си. За опасността предупредиха американски учени, цитирани от Би Би Си. Според изследването им, публикувано в научното издание "Кемикъл рисърч ин токсиколъджи", химикалите, причиняващи рак, се образуват много бързо след пушенето.
Учените проверили съдържанието на диол епоксидите на полицикличните ароматни въглеводороди - химическите вещества, свързани с рака, в кръвта на 12 пациенти. Полицикличните ароматни въглеводороди (ПАВ), добавяни към цигарите, били преработени от организма и се превърнали в друго вещество, което поврежда ДНК, като води до рак. Целият процес отнел не повече от 30 минути.
Според проф. Стивън Хехт от университета в Минесота проучването е уникално, тъй като за първи път то изследва метаболизма на ПАВ, които се вдишват с дима на цигарите, без влияние на други фактори като замърсяването на въздуха или храната. Най-страшният извод от изследването е, че то показва колко бързо се тръгва по пътя на рака - не след 30 г., а след първата цигара, казват експертите.
"Резултатите от изследването трябва да послужат като сериозно предупреждение за тези, които обмислят да започнат да пушат", алармира Стивън Хехт.
"Процесът започва рано, но никога не е твърде късно човек да спре цигарите и колкото по-бързо направи това, по-бързо ще намали уврежданията, които сам си нанася", казва Мартин Докрел. Той е шефът на отдела за изследвания в американската организация "Аш", която се бори срещу тютюнопушенето.
Как димът от цигарите причинява рак? Стига само ПАВ да бъдат активирани по метаболичен път и веднага започва да действа техният карциногенен ефект.
12-имата пациенти изпушили първо по една цигара, към която бил добавен ПАВ, известен като D10. След това плазмата им била изследвана за диол епоксид - крайния продукт на метаболизма от фенантрена. Анализът бил извършен чрез газова химическа йонизация на отрицателни йони и използването като вътрешен стнандарт на фенантрена 13C6.
Резултатите показали, че тристепенното формиране на диол епоксиди ставало с неимоверна бързина. Нивото на фенантрена D10 било максимално още между 15 и 30 минути след изпушването на цигарата с добавения ПАВ. След това нивото се покачвало още повече. Така данните дали доказателства, че образуването на диол епоксидите от ПАВ става много бързо при пушачите. Тъй като тези вещества са мутагенни и карциногенни, учените стигат до извода, че пушенето вреди на здравето още от първата цигара.
Електронна цигара щади околните
Електронната цигара е алтернативен метод на пушене. Устройството се ползва многократно - сменят се само никотиновите пълнители. Може да доведе до намаляване или отказване от традиционните цигари, тъй като пълнителите са с различна концентрация на никотин. Състоят се от батерия с датчик, нагревател и никотинов пълнител. В сглобено състояние копира на вид истинска цигара, но не се нуждае от запалване, не оставя дим в помещенията, не мирише. Човек обаче си поема никотина, както и в традиционния случай.
Разликата е, че липсват катраните и другите вредни вещества от тютюна. При поемане на въздух през цигарата, тя се включва и изпарява никотиновия разтвор. Парите са безобидни за околните. Това позволява употребата им на забранени места. Лошото е, че психологическата зависимост продължава, поддържа се навикът човек да държи цигарата в устата си, да са заети ръцете му, каза д-р Маша Гаврилова, експерт в МЗ.
Хипнозата като мързелив вариант
Хипнозата е научен, естествен и релаксиращ метод, който дава много добри резултати в битката с пушенето, твърди психотерапевтът Димитрина Митрева. Тя помага за постепенно намаляване на цигарите и за окончателното им спиране, когато подсъзнанието приеме, че най-неприятният вкус е този на тютюна.
Хипнозата прилича на сън, но не е. Консумацията на кислород под хипноза, както и мозъчните вълни са същите като на буден. Хипнотизираният осъзнава присъствието на хора, както и всичко, което се случва по време на сеанса, не губи воля или контрол над поведението си. При хипноза се работи по-активно с подсъзнанието на човека, въздейства му се така, че да се отвори за позитивна промяна.
Може да се практикува законно само от хипнотерапевт с психологическо или медицинско образование. В повечето случаи се използва леко или средно ниво на хипноза и дори не се достига дълбок транс. Всеки се поддавал на този метод, нямало риск да не се събуди.
Източник: в. 24 часа