Държавата ще спечели от вдигането на минималната заплата
Увеличение на минималната заплата ще „изсветли" част от икономиката. Това каза в интервю за Агенция „Фокус" доц. Любомир Стефанов, заместник-ръководител катедра „Човешки ресурси и социална защита" в УНСС.
В реални условия много малко хора наистина получават тези възнаграждения. В повечето случаи те са формални и са на организации, които са в „сиво", тоест това не са истинските заплати. В този смисъл мярката може да се разглежда като известно „изсветляване" на част от „сивия" сектор, посочи той.
Колко точно ще са допълнителните разходи за работодателите може да се изчисли на базата на данните от персоналния регистър, който се поддържа в Националната агенция за приходите на база на осигурителния доход на хората, които са под съответната сума. Този ефект за шест месеца като допълнителни разходи, включвайки разходи за увеличение на възнагражденията, осигурителни вноски, последният път, когато сме правили изчисления, е някъде от порядъка на 5.5 млн. лева. На фона на общите разходи на работодателите числото е минимално.
Тъй като повечето заети под това ниво на заплащане са в частния сектор, нетният ефект за консолидирания бюджет е не отрицателен, а положителен, обясни доц. Стефанов. Допълнителните осигурителни вноски, които ще влязат и приходите от данъци, са повече, отколкото разходите, които ще направи бюджетът за увеличение на възнагражденията на тези, които са под съответната сума в публичния сектор. От бюджетна гледна точка ефектът е позитивен.
Може да се стигне до увеличение на минималната работна заплата, но е добре да бъде придружено с още една мярка - отмяната на задължителния характер на допълнителното възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит. Това ще създаде предпоставки работодателите, които биха имали проблеми, да ги решат - като не увеличават добавката за прослужено време, а само я консолидират, каза той.
Източник: Агенция Фокус