Китай отново вдигна изискванията за резервите на банките
Днес Kитай нареди на банките си да задържат повече средства под формата на резерви в поредния си опит да ограничи кредитирането и да охлади инфлацията, информира Reuters.
Разпореждането за увеличаването на дела резервите на банките с още 0.5% от депозитите беше второто през тази година и идва след шест такива увеличения през 2010 г. Резервите варират при различните банки, но възлизат средно на около 20% от депозитите при най-големите китайски държавни банки.
Пекин използва поредица от поредни постепенни увеличения на лихвите и нивата на резервите, за да ограничи голямото кредитиране, което помогна на Китай да излезе бързо от световната криза, но сега подклажда ръста на цените.
Инфлацията е политически опасна за лидерите на комунистическите лидери на Китай, тъй като подкопава икономическите печалби, на които се крепи властта им. Бедните китайски семейства страдат най-много в общество, където някои харчат до половината от доходите си за храна, а милиони почти не са усетили ползите от трите десетилетия на икономически реформи.
Потребителските цени в Китай нараснаха с 4.9% през януари, което се дължи основно на 10.3-процентния скок в цените на хранителните продукти. Анализаторите очакват инфлацията да продължи да се покачва до средата на годината, тъй като нарастващото търсене надхвърля предлагането на храни.
Пекин вдигна лихвените проценти на три пъти от октомври досега, но според икономисти са нужни още увеличения, а резултатите от тях ще се проявят чак след няколко месеца.
Китайските банки са отпуснали малко над 1 трлн. юана (153 млн. долара) през януари. Кредитирането им през 2010 г. нарасна до близо 8 трлн. юана (1.2 трлн. долара), надхвърляйки таргета на централната банка от 7.5 трлн. юана.
Анализатори смятат, че китайските лидери са действали прекалено бавно в борбата с инфлацията. Правителството е заложило таргет от 4% за инфлацията през тази година, но анализатори от частния сектор прогнозират, че потребителските цени могат да нараснат с до 6%.