Европейските правителства подслушват журналисти
Европейски правителства подслушват телефони и заплашват журналисти с големи глоби и психиатрични тестове, за да държат под контрол свободната преса.
Това съобщи интернет сайтът "И Ю обзървър", като се позова на материали от състояла се вчера в Брюксел конференция, организирана от групата на социалистите в Европейския парламент.
"Четвъртата власт", която би трябвало да следи поведението на законодателната, изпълнителната и съдебната власт, в последно време се превърна в обект на натиск, пише изданието.
"И Ю обзървър" дава пример с Унгария, където от 1 януари влезе в сила нов рестриктивен медиен закон.
Напрежение обаче се забелязва и в други страни като Италия, Румъния, България и Франция, посочва интернет изданието.
През последната година в Румъния са били направени шест промени в действащия медиен закон, така че сега 40% от пазара е "резервиран" за националната информационна агенция, изтъкнала на конференцията Йоана Авадани, изпълнителен директор на Центъра за независима журналистика в Букурещ.
Освен това парламентът на Румъния дебатира възможността да се въведат задължителни психиатрични прегледи за журналистите, а правителството неотдавна промени закона за държавни поръчки, свързани с медийни услуги.
Авадани остро разкритикува и разработваната в момента в Румъния "национална отбранителна стратегия", според която медиите са посочени като "точка на уязвимост" в сигурността на страната.
Във Франция изтичането на информация за връзките на бившия ковчежник на партията на Никола Саркози, Ерик Вьорт, с наследницата на милиардите на "Л'Ореал" Лилиан Бетанкур също доведе до напрежение между медии и управляващи.
Срещу Елисейския дворец бяха отправени обвинения, че използва контраразузнаването, за да установи източниците на информация на вестник "Монд", който пръв съобщи за скандала Вьорт-Бетанкур.
На всичко отгоре намаляващия брой читатели и последната вълна от смяна на собствеността върху медии създаде допълнителна заплаха за свободата на печата във Франция, заявил френският социолог Жан-Мари Шарон.
В Италия сливането на медийната власт с политиката при премиера Берлускони от години е източник на напрежение, посочва "И Ю обзървър".
Много е вероятно Берлускони да разшири допълнително медийната си империя след 1 април, когато изтича срокът на действие на закон, ограничаващ степента на съсредоточаване на медии у един притежател.
"Като премиер Берлускони е единственият, който може да реши дали да удължи срока на действие на този закон", заявил Роберто Натале от Националната федерация на италианските печатни издания.
В България дясноцентристкото правителство също се готви да прокара нови медийни закони, посочва "И Ю обзървър".
Тези закони, заедно с широко разпространеното подслушване на журналисти и провала при разследването на бомбена експлозия пред редакцията на вестник "Галерия" напомнят "за предишния тоталитарен режим в тази страна", заявил на конференцията Борислав Цеков от Института за съвременна политика в България.
Източник: БТА