И в кризата купуват имоти за 500 000 евро
Проблясъци на замрелия пазар на луксозни имоти забелязват брокерите в последните месеци. Въпреки кризата заможни българи дават стотици хиляди евро, за да се сдобият с мечтания нов дом.
В "Лукс имоти" например сделките със скъпи апартаменти били за около 150 000-250 000 евро. За къщи богатите вадели по 300 000-500 000 евро.
"Юник естейтс" са направили и по-скъпи продажби. Луксозен апартамент в нова сграда до Южния парк сменил собственика си срещу 675 000 евро. Той е с площ 300 кв. м на две нива, с 2 спални и 2 тераси, СПА помещение. Срещу 420 000 евро е продаден и апартамент в затворен комплекс в Бояна. Към него има двор от 180 кв. м. До сделка се стигнало обаче, след като цената била намалена от 650 000 евро.
За 230 000 евро е сменил собственика си 3-стаен апартамент на бул. "Цар Освободител". Той е в стара сграда, но ремонтиран. Срещу 195 000 и 199 000 евро са продадени апартаменти в района на Южния парк.
Купуват се основно имоти около Докторския паметник на цени около 2000 евро/кв. м, обобщи Весела Илиева, шеф на "Юник естейтс". Повечето оферти обаче били за 3000-3500 евро/кв. м. До сделка се стигало, ако собственикът склони на по-ниска цена, и то често в рамките на около месец. Оферти над пазарните нива застоявали повече от година.
Предпочитани от клиентите са още районът около хотел "Радисън", ул. "Съборна", "Леге", "Цар Освободител" и Бояна. Там и имотите държат цени за разлика от кв. Лозенец, който се смяташе за престижен и където от 2000 евро/кв. м офертите веча са по 1000 евро на квадрат.
Купуват се големи апартаменти в центъра, южните райони и Лозенец, както и къщи в кварталите в подножието на Витоша, допълни Никола Стоянов, шеф на "Лукс имоти".
Специалистите в луксозния сегмент все още продължават да търсят кандидати за имоти за над 1 млн. евро, показва справка в специализираните сайтове. Едно от най-скъпите предложения е за къща със собствен двор в центъра на София - на ул. "Шейново", за 2.6 млн. евро (5.2 млн. лв.) Тя е на три етажа с площ 840 кв. м. Градината е близо 400 кв. м. Срещу 2.3 млн. евро се продава къща от 800 кв. м в Бояна. Описана е като аристократична сграда на 3 етажа с 5 спални и двор от 800 кв. м.
За 2.2 млн. евро е пусната новопостроена къща в Бояна. Дворът й е над 1 декар. Неотдавна цената е била намалена с 400 000 евро.
1.35 млн. евро искат за къща в стил френски провансал в кв. Киноцентър. Тя е с над 500 кв. м площ, а дворът е около 1.2 декара.
За 1.25 млн. евро е обявена къща в Драгалевци. Площта й е 750 кв. м.
Без успех все още остава и продажбата на къща в Бояна, обявена срещу 900 000 евро, чиято цена е била свалена до 450 000 евро.
Сред апартаментите един от най-скъпите е за 1.5 млн. евро. Той се намира в сграда срещу Народния театър. Офертата стои от няколко години.
1.4 млн. евро се искат за апартамент с гледка към Руската църква. Големината му е близо 300 кв. м, има 3 спални.
Очакванията са, че 2011 г. ще е добра за пазара на луксозни имоти. Сегментът последен влезе в кризата, но първи ще излезе, смята Илиева. Според Стоянов пазарът ще стане самостоятелен инвестиционен инструмент, неподвластен на масовите тенденции, както беше преди кризата. Консултантите отчитат, че сделките се увеличават, както и размерът им. Те не очакват повишение на цените. Такова би могло да има през следващите години, в случай че има дефицит в предлагането заради слабото строителство.
Фермери новобогаташи - сред най-смелите
Заможни българи са основните клиенти на луксозни имоти, чужденци вече няма, обясниха брокерите. Това са хора с легален бизнес, които задоволяват собствените си потребности, обясни Весела Илиева, шеф на "Юник естейтс". Наблюденията на Никола Стоянов, шеф на "Лукс имоти", показват, че освен заможните нашенци, които са останали незасегнати от кризата, сред купувачите се появили и новозабогатели, които спечелили от нея.
Напоследък активни били занимаващите се със селско стопанство и земеделие. Производителите на хранителни стоки, най-вече за износ, също били сред клиентите. Като цяло бизнесмените от експортно ориентираните сектори се сдобивали с лукс апартаменти и къщи. На този пазар присъствали и заетите в информационните технологии - собственици или мениджъри на високи позиции в такива фирми. Преразпределение на богатството в кризата и появата на клиенти за скъпи имоти от нови сектори на икономиката отчита и Васил Шопов, шеф на "Феникс". Според него те се насочват към уникални имоти в центъра - по бул. "Витоша" и около Докторски паметник.
Източник: в. 24 часа