Банките у нас пестят от охрана?
Банките у нас са оборудвани с наблюдателни камери, но често са без охрана и помещаващи се в неподходящи сгради и с недостатъчна защита за служителите в тях.
Това са основните проблеми пред сигурността на финансовите институции очертани от експерти, съобщи БНТ във връзка с инцидента в клона на "Инвестбанк" в Сливен.
По думите на председателя на Асоциацията на охранителите Иван Иванов, цитиран от Нова телевизия, у нас масово се пести от разходи за сигурност.
Оказва се, че заради икономии голяма част от банковите клонове, особено по-малките, се помещават в сгради, които изобщо не са предварително замислени да бъдат банки.
Нормативните документи задължават банките да поставят камери, но не и да назначат охрана. Затова в някои от клоновете няма нито един охранител.
„Ще ви дам пример с ж.к "Овча Купел", на централната улица има клонове на пет или шест банки. Това са малки салончета, в които стоят наколко касиерки зад стъкла. Надявам се, че поне тези стъкла са куршумоустойчиви, а не менте. На още няколко бюра работят чиновнички. Между тях са самите клиенти - посетители. Охранителят в заличката, дори и да е много добре обучен, няма поле за действие", коментира Иван Бояджиев, експерт по сигурността в Столична община.
Томо Борисов, експерт по сигурността и председател на Международната асоциация по самозащита, лична охрана и сигурност, заяви също, че колкото е по-голям банковият клон, толкова повече жива охрана трябва да има.
"Охраната на една банка или място за съхранение на пари е съчетание на физическа, техническа охрана и на допълнителни средства, като трезор. Така, веднъж охраната се осъществява на самото място, където се работи и се приемат клиентите, като това задължително се съчетава с видеонаблюдение, техническа сигурност и паник бутон", уточни още Борисов.