През първото тримесечие на 2011 г. продължи започналата от средата на 2010 г. стабилизация на имотния пазар, отчитат от Bulgarian Properties.

Все още ръстът на обема продажби е по-скоро символичен - 3% спрямо първото тримесечие на 2010 г., но първият положителен знак идва от пазара в София, където продажбите на имоти нараснаха двойно спрямо същия период на миналата година.

Изминалото първо тримесечие на 2011 г. беше успешно за продажбите на апартаменти в София. На фона на слаб ръст от 3% на броя на продажбите общо за цялата страна спрямо първото тримесечие на 2010 г., броят на сделките в София се увеличи двойно.

Активността продължава да бъде основно в ниския и високия сегмент на пазара, като продажбите са на цени до около 60 000 евро и над 150 000 евро. Най-евтиният продаден апартамент през изтеклото тримесечие е 27 000 евро, а най-скъпият - 325 000 евро. Цените на кв.м., на които се сключват сделки, варират между 500 и 1100 евро на кв.м., като средната цена на сключените в София сделки от началото на годината е 830 евро на кв.м. За сравнение, през последното тримесечие на 2010 г. средните цени на кв.м. бяха 930 евро, а през 1-вото тримесечие на 2010 - 1040 евро.

Т.е. има спад от 10% в средните цени на сключените сделки с апартаменти в София спрямо предходното тримесечие, но това се дължи основно на преобладаващите продажби в по-ниския ценови сегмент от началото на годината, докато през предходното тримесечие продажбите бяха основно във високия сегмент. Като цяло, средните цени се движеха между 840 и 870 евро на кв.м. през по-голямата част от 2010 г. и на база на тези стойности цените в София запазват стабилност.

Имотният пазар в гр. София играе водеща роля за определяне на пазарните тенденции в цялата страна, тъй като тук се реализират най-голям обем продажби на най-високи цени, а данните на НСИ от преброяването сочат, че това е и градът с най-много жители и най-голям прираст на населението през последните 10 години. Смятаме, че София ще продължи да приема вътрешни миграции усилено и през следващите години, защото тук перспективите за добре заплатена работа са значително по-добри от тези в другите населени места на страната. Този приток от население към столицата ще генерира търсене на имоти. Това ще бъде причина да се изчистят залежалите свободни имоти на пазара и в рамките на 2 години строителството на нови жилища в София да се активизира.

Жилищното кредитиране

Обемът на отпуснатите жилищни кредити нарасна с 16.5% за първите 2 месеца на 2011 г. спрямо същите месеци на 2010 г. по данни на БНБ.

Нарастването на обема на отпуснатите жилищни кредити е съпроводено от спад на средните лихвени проценти по кредитите през 1 и 2.2011 г. Те са с между 0.5 и 1 процентни пункта по-ниски от стойностите им за периода 1-2.2010 г. По последни данни на БНБ за февруари средният лихвен процент по жилищните кредити в лева е 8.32%, а по евровите - 8.13% при стойности съответно 9.31% и 8.49% година по-рано.

Нарастването на жилищното кредитиране и спадът в средните нива на лихвените проценти по жилищните кредити през тази година, както и растежът на преките чуждестранни инвестиции в България през януари спрямо година по-рано и започналото икономическо възстановяване на страната, дават положителни сигнали за пазара на недвижими имоти. Отрицателен ефект оказват все още високата безработица и несигурността в доходите на хората, както и политическите и природни катаклизми в глобален план и трудностите със справянето с дълговата криза в Европа.