БСП: Приватизация не се прави по време на криза
Предлаганата от правителството на ГЕРБ приватизация е пладнешки обир на държавни активи. Не сме съгласни да се извършва приватизация в криза, защото в такива периоди цените на активите са ниски, а търсенето е малко и ще се продадат златни държави активи за трохи. Това каза Корнелия Нинова във връзка с една от темите, обсъждани на заседанието на Изпълнителното бюро на БСП.
Нинова уточни, че в списъка за приватизация са Арсенал, Терем, Техноекспортстрой, Булгартабак холдинг и остатъчните пакети от електроразпределителните дружества - 240 млн. лв. По думите й толкова са парите, залегнали в плана на Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол. Целта на приватизацията е предприятията да станат по-конкурентноспособни.
Целта на правителството е друга, посочи Нинова и визира, че е не работи икономиката, нямаме приходи в бюджета. „Не сме съгласни с това, че го правят в грубо нарушение на законодателството в България", посочи Нинова и заяви, че се нарушава законът за Сребърния фонд. В критериите, обявени за приватизация, няма нито дума за социални ангажименти, заяви Нинова и посочи, че всичко е оставено за договаряне с бъдещите купувачи.
„Твърде висока цена ще плати и българската икономика и българските работещи", заяви Нинова.
По-рано Георги Кадиев, депутат от БСП и бивш зам.-министър на финансите, заяви пред националното радио, че няма да се случи икономически смислена приватизация на „Булгартабак". Сделката има потенциал на корупционност, който е сравним със сделката за БГА „Балкан".
Според него критериите, които са избрани от Агенцията по приватизация, не са пазарни. Критерият „Цена", който е най-важният критерий във всяка приватизационна сделка, отстъпва на много заден план, отбеляза Кадиев и добави, че огромната тежест е заложена на един псевдосоциален критерий, който е количество изкупен тютюн.
Според него предприятието няма нужда от изкупуване на огромни количества тютюн, защото на него са му достатъчни тези 10 или 15% произведен български тютюн за задоволяване на собствени нужди. Няма никакъв смисъл да изкупува 50 или 100% от произведения български тютюн, добави той.
По думите му проблемът на българския тютюнопроизводител не е кой да им изкупи тютюна, а цената, на която го изкупуват, а тя по никакъв начин не се третира в условията за бъдещия купувач.
При продажбата трябва да се акцентира върху цената и социалните ангажименти, но не заложените в момента, категоричен е Георги Кадиев. Според него е напълно възможно купувачът да затвори дружеството и да обслужва българският пазар с цигари, произведени в други държави. Той предполага, че има политическа договорка между ГЕРБ и ДПС.
Депутатът от ДПС Юнал Тасим е категоричен, че такава договорка не съществува. Той също не харесва условията за сделката за „Булгартабак". Според него заложените в критериите задължения не са пазарни.
Диан Червенкондев от ГЕРБ, който е член на икономическата комисия в Народното събрание, подчерта, че в момента това е холдинг с изключително добър пазарен дял в България, с модерна техника, с качествена суровина и т.н. Червенкондев е категоричен, че предприятието няма да бъде продадено на всяка цена - има и цена, под която Агенцията по приватизация никога няма да продаде дружеството. Интересите на България ще бъдат защитени, увери депутатът от ГЕРБ.