Отварят поетапно Шенгенската зона за България?
Въпреки обявените намерения за холандско вето, полското председателство на ЕС поставя въпроса за влизането ни в Шенген в дневния ред на предстоящото вдруги ден заседание на Съвета на вътрешните министри. Полски представители съобщиха, че ще продължат до последно усилията си за постигане на компромис.
Предложението, което ще внесе полското председателство предвижда отпадане на граничния контрол по въздушните и морските граници от 31 октомври и решение за отваряне и на сухопътните граници догодина след годишния доклад на ЕК по мониторинговия механизъм. Ако не се стигне до положително решение в други ден, такова ще се търси едва догодина, съобщи БНР.
Едната причина е, че заради авиационния трафик, отваряне на въздушни граници е възможно само два пъти в годината- през април и през октомври. Другата е мониторинговият механизъм, който очевидно не само Холандия обвързва с влизането ни е Шенген. Представители на полското председателство потвърдиха, че и в Ирландия също се води "трудна дискусия по темата".
Ако се стигне до някакъв компромис за поетапно отваряне на границите за България и Румъния той няма да е прецедент, обясниха от полското председателство като припомниха, че именно така се отваряха границите за последните страни, които се присъединиха последни. Проблемът обаче е, че законодателният акт или решението за приемане на нови страни в Шенген е един.
След като Холандия заплаши с вето разширяването на Шенген към България и Румъния, вчера външния министър Николай Младенов обеща да блокира чрез вето промените в шенгенското законодателство.
Според дипломат обаче това не е решение, защото България може да изпадне в изолация в ЕС"
„Хага има подкрепата на няколко държави, които обаче предпочитат тя да играе водеща роля.
Ако България отвърне с вето на промените в шенгенското законодателство, ще засегне интересите не само на Холандия, но и на останалите държави в ЕС и така сама ще се изолира", обясни дипломата пред в. „Сега".