Идва времето на развиващите се пазари?
Развиващите се пазари регистрираха най-дългото си по-лошо представяне от развитите пазари от над десетилетие насам. В същото време оценката на активите на развиващите се пазари се понижи до най-ниската стойност от март 2009-та година.
Това кара все повече институционални инвеститори да отправят своя поглед към тях, в очакване, че горепосочените тенденции ще се променят.
Дивидентната доходност на китайските акции е над 4%.
Индексът, следящ представянето в региона, МSCI emerging-market регистрира понижение от 30% от най-високата си стойност на 2 май, като само през тримесечието, приключило в края на миналия месец, загуби 23% от стойността си.
Това бе четвъртото поредно тримесечие, в което индексът, следящ развиващите се пазари, се е представял по-зле от този, следящ развитите, или най-дългата подобна серия от руската криза през 1998 година.
Притесненията за дълговата криза в Европа и изпадане на водещите европейски страни в рецесия е основна причина за избягване на така наричаните „рискови пазари".
Понижението доведе до това индексът MSCI Emerging Markets да се търгува 1.5 пъти по нетните активи, което е най-ниското съотношение в сравнение с това на развитите пазари от 30 месеца насам.
Много анализатори препоръчват именно тези пазари на инвеститорите, защото икономиките им не се очаква да изпаднат в рецесия, подобна на тази на развитите страни.
Бразилският основен индекс Bovespa загуби 16% през изминалото тримесечие, руският Micex загуби 18%, докато индийският основен и шанхайският индекс загубиха съответно 13 и 15%.
Фондовете, инвестиращи на развиващите се пазари, отбелязаха девето поредно седмично отливане на капитали, като за седемте дни до 28 септември нетните загуби са били 2.6 млрд. долара.
Със загуби стартираха четвъртото тримесечие и индексите на развиващите се пазари.
В същото време икономиките от развиващия се свят се очаква да отбележат ръст от 6.4% през тази година, или четири пъти повече от прогнозирания от 1.6% за развитите икономики.
Съотношението цена-счетоводна стойност за компаниите от индексът MSCI, следящ представянето в региона, е с 25% под средното му от 2 за последните пет години, според данни на Bloomberg.
През второто тримесечие печалбите на компаниите от индекса са се повишили с 23%, или три пъти повече от ръста от 7.8% на индекса, следящ развитите пазари.