Идеалната икономическа буря
В следващите две години 50-годишният икономически цикъл ще завърши, заплащането ще започне да пада, държавите „ще се оттеглят“ от икономиката, прогнозира главният икономист на Saxo Bank Стин Якобсен. Банката се прослави със своите шокиращи прогнози, които представя в края на всяка година
Според главния й икономист в света ще съвпаднат всевъзможни лоши събития- от фалити на държави до ескалиране на социално напрежение. Вината за това ще се дължи на твърде голямата намеса на държавите в икономиката, но след очистителната криза от тази намеса няма да остане и следа, заявява икономистът пред агенция Интерфакс.
„През последните 50 години виждаме бързо развитие на икономиките и обществото, затова и полето за грешки става по-широко“, застрахова се икономистът. Въпреки това той вярва, че през 2012-2013 г. петдесетгодишният цикъл на нарастване на дълга, времето на големия кредит, изтича.
„Всеки път, когато започне печатане на пари, проблемите стават само по-големи. Дълговете, по които лихвите растат, се покриват с нови, по-големи дългови задължения. Този процес обаче не е вечен и е напълно вероятно в скоро време Гърция и Португалия да се окажат временно извън еврозоната, с всички отрицателни последствия от недоверието на инвеститорите, което ще засегне и Италия, и Франция“.
Според Якобсен светът е на прага на Голямата трансформация: „Нивото на спестявания в света сега е рекордно високо. Но скоро спестяванията на частния сектор трябва да станат инвестиции на мястото на средствата на правителствата, които сега поддържат всичко и навсякъде. Ще се случи истинска промяна- от прекалено голямо влияние на държавата в икономиката към инвестиции на частния капитал.
Пътят на прекалената намеса на правителствата и преструването, че пазарът е свободен, в общи линии вече е отживелица“, смята икономистът, според който обаче трансформацията няма да е лесна и ще бъде съпътствана от тежка криза.
На въпрос какви активи би препоръчал при това положение, Якобсен отговаря: „Лично аз държа 50% от спестяванията си в пари, 20% в злато и 30% във високодоходни корпоративни акции. Причината да държа 50% пари не е, защото се страхувам от бъдещето, а защото смятам че съвсем скоро, със завършване на икономическия цикъл, ще се разкрият забележителни възможности. Ще могат да се купуват интересни активи със сериозни дисконти в сравнение с това, което в момента се смята за справедлива пазарна цена“.