В Лихтенщайн повя вятърът на промяната
Политическата стабилност винаги е била основна особеност на княжество Лихтенщайн, което позволяваше на страната да избегне сериозни кризи. До скоро 36-те хиляди поданици на княз Ханс-Адам II (на снимката), смятан за най-богатия монарх в Европа, нямаха склонност към революционни преобразования.
Ситуацията обаче се променя с появата на гражданска инициатива, която предлага да се лиши князът от правото да налага вето на резултатите от общонароден референдум. Съществуването на това право свежда референдумите до ниво на обикновено проучване на общественото мнение, смятат привържениците на идеята.
Политологът от Liechtenstein Institute Вилфрид Марксер обяснява, че настоящото доминиращо положение на княжеското семейство, закрепено в Конституцията, е на практика „принудителен брак на монархията и демокрацията“. В Лихтенщайн законите се приемат от депутатите в парламента, след което се одобряват или отхвърлят от княза.
Княз Ханс- Адам II обаче не възнамерява да се раздели с привилегиите си и преди дни той отправи ултиматум към парламента: ако народните избраници подкрепят гражданската инициатива, височайшето семейство смята да се раздели с политиката. Династията няма намерение да се превръща във фирмена табелка на политика, в която не участва. Така Лихтенщайн на практика е заплашен да се превърне от конституционна монархия в република, което няма да мине без политическа криза.