Кои компании от SOFIX са най-устойчиви при спад
След като проследихме кои акции са изпреварвали повишението на SOFIX в моментите на ръст от над 20% на индекса през последните години, време е да видим и кои компании компоненти на индикатора са се представяли значително по-лошо и по-добре в моментите му на спад от над 20%.
За целта ще проследим два периода на спад от по над 20% през последните три години, които са относително еднакви, както по времева продължителност, така и по интензитет на спад.
Тази информация може да е полезна за инвеститорите, които се опасяват от нови загуби за индекса, или по-консервативните такива, които търсят по-слабо волатилни позиции, които са със защитен характер (доколкото може да се говори за такива компании у нас).
През разглежданите два периода индексът SOFIX се е понижавал съответно с 29.7 и 33.5%.
Интересен е фактът, че девет от новите 14 компонента на индекса са се понижили с по-малко от понижението на индикатора през първия разглеждан период, докато през втория това са направили 8 компании.
* данни Profit.bg
Най-добре в посочените кризисни за инвеститорите периоди са се представяли акциите на Корпоративна търговска банка, както се вижда от таблицата по-горе.
Средното им изменение за посочените два периода е било положително в размер на 5.23%, благодарение на ръста им от 12.5% през първия период. През втория - те са загубили едва 2.1% от стойността си.
По-добро представяне от това на индекса в моменти на спад регистрират и акциите на двата АДСИЦ-а, които влизат в състава му. Средното представяне на Фонд за недвижими имоти България и Адванс Терафонд е съответно около два и три пъти по-добро от средното на индекса.
М+С хидравлик и Монбат са другите две компании, които са се представяли по-добре от бенчмарка и през двата разглеждани периода на значителни понижения.