Физическите покупки на злато вещаят проблеми за световните борси
Покупките на физическо злато, вещаят проблеми за финансовите пазари. Изключително силен спад се наблюдава при покупката на златни монети и други физически форми на благородния метал, нещо което показва инвеститорския сентимент.
Възхода на щатските индекси от началото на годината, накара инвеститорите да купуват все по-малко злато във физическата му форма, както и под формата на фючърси.
Продажбите на златни монети в САЩ са се понижили през февруари и март до най-ниското им ниво от средата на 2008-ма година.
Те са се понижили с около 70% спрямо година по-рано. В същото време отворените фючърсни контракти на благородния метал на нюйоркската стокова борса са при близо две и половина годишен минимум.
Още по-притеснителен е фактът, че пазари като Азия и Близкия Изток, които традиционно са изключително активни при понижение в цената на златото не реагират в момента.
В Индия, който традиционно е най-големия пазар на злато във физическо измерение през изминалия петък властите обявиха, че ще удвоят данъците на вносно злато, което доведе до масирани протести от страна на бижутерните магазини.
В основата на проблема според пазарните специалисти са изключително завишените очаквания на инвеститорите за представянето на борсите, които привличат техните средства за сметка на традиционни активи смятани за „буфер в кризи“, за какъвто се приема златото.
Прекомерно високите очаквания на инвеститорите пък, могат да изиграят лоша шега на представянето на индексите и да станем свидетели на една по-дълбока корекция през следващите месеци.
В допълнение на това наближава май, за който важи правилото „продавай през май и си почивай“, факт който допълнително може да задълбочи потенциална корекция.