Времето на Иран изтича
Американският президент Барак Обама заяви след разговори с турския премиер Реджеп Тайип Ердоган в Сеул, че все още има време да се реши иранският ядрен проблем чрез дипломация, но "прозорецът" за подобно решение започва да се затваря, съобщи bTV. Двамата разговаряха ден преди началото срещата на върха за ядрената сигурност в столицата на Южна Корея.
Държавният глава каза още, че САЩ оказват натиск върху Израел да се въздържа от нападения срещу иранския ядрени обекти, за да даде време на санкциите и дипломацията да подействат. Но допълни, че военните действия остават опция, ако всички други средства не постигнат резултат.
Неоръжейна помощ за Сирия
Обама заяви, че политическите събития в страната са били централна тема в разговорите с Ердоган и отново подчерта, че Турция не може да остане безразлична към това, което става в Сирия.
Двамата са дискутирали възможността да бъде доставена на сирийската опозиция медицинска и комуникационна помощ, но не са споменавали за предоставянето на военна помощ за бунтовниците, заяви американски официален представител, цитиран от Ройтерс.
Вашингтон и Анкара са готови да обмислят по-нататъшна неоръжейна помощ за сирийската опозиция на срещата на Приятелите на Сирия в Истанбул на 1 април. "Работим върху общ план как да подкрепим и хуманитарните усилия, и усилията на (специалния пратеник на ООН и Арабската лига - бел. ред.) Кофи Анан за постигане на силно необходимата промяна в Сирия", каза Обама.
Ердоган определи срещата като "много продуктивна" и заяви, че двамата са обсъдили и мерките срещу терористичните нападения на Кюрдската работническа партия в югоизточна Турция и че Анкара е доволна от американската помощ в борбата с тероризма.
Предупреждение за Северна Корея
"Северна Корея знае какви са задълженията й и може да предприеме необратими стъпки да ги изпълни", изтъкна американският президент и допълни, че страната трябва да разбере, че "лошото поведение не може да бъде възнаградено". Според него Пхенян може да задълбочи изолацията си в международната общност с планираното изстрелване на ракета с далечен обсег.
Все още не се знае кой точно "тегли конците" в севернокорейския режим, допълни Барак Обама. "Трудно е да добием представа за Ким Чен-ун, отчасти защото ситуацията в Северна Корея изглежда объркана. Не може да се знае със сигурност кой тегли конците и какви са целите им в дългосрочен план", подчерта той.
Северна Корея трябва да прояви искреност, преди да бъдат възобновени преговорите за разоръжаването й, допълни американският държавен глава.