Apple все повече прилича на балон
Параболичното поскъпване при акциите на Apple започва да притеснява все повече анализатори. Много от тях търсят прилика между графиката на компанията и предходни балони, за да подкрепят твърденията си, че те са скъпи, и някои от тях успяват.
Специалистът Дъг Кас открива изключителна прилика между представянето в акциите на компанията през последните три години и представянето на два спукани балона през същия период преди достигането на пиковите им стойности.
На първата от двете графики, публикувани в бизнес-изданието Business Insider, се сравнява тригодишното представяне на компанията Apple от 2009 г. насам с тригодишното представяне на Nasdaq до 10 март 2000 година, когато индексът започва рязката си обезценка.
* графика bespokeinvest.com
На следващо място е съпоставено тригодишното представяне на щатската компания от 2009 до днес с тригодшното представяне на индекса на строителните компании преди началото на имотната криза на 28 юли.
* графика bespokeinvest.com
И докато не може да се каже дали тук е точно краят на възходящото движение при акциите, или те могат да поскъпнат още преди евентуалното начало на корективно поевтиняване, то приликата е поразителна.
В допълнение могат да се дават примерите с неуспеха на всички четири щатски компании, достигали капитализация над 500 млрд. долара, да я запазят над психологическата граница.
Към настоящия момент компанията е с пазарна капитализация от 576.79 млрд. долара - най-голяма в света.
И макар основният пункт в коментарите на специалистите, които защитават акциите, и смятат, че те са реално оценени, е ниското им съотношение цена-печалба от 17.6 и бъдещото от 15, то може да се посочи, че това на строителните компании преди „спукването“ им е било едва 13.9% при пика им през 2005 година.
Друг не особено положителен симптом за бъдещето при акциите е наблюдаваната крайна форма на оптимистични очаквания сред анализаторите. Почти всички инвестиционни препоръки от специалистите са при най-високи нива, като акциите са сред най-често срещаните позиции в портфейлите на хеджфондовете.
Все повече стават анализаторите, които дават ценови таргети за акциите на компанията от 1000 долара и повече.
Наличните свръхочаквания пък са добра база за „спукване“ на балона при първите признаци за слабо представяне или разочароващи прогнози, които няма как да не се случат, дори и компанията да продължи с добрите си норми на ръст.