Притесненията за Италия и Испания продължават да потискат еврото
Международният валутен фонд ще събере необходимите средства срещу разпространението на европейската дългова криза, заяви управителят на Фонда Кристин Лагард. Часове преди днешната среща на страните-участнички и Световната банка Лагард бе принудена да опровергава слуховете, че се готви акция за спасяване на Испания от кредиторите й, съобщава БНР:
Няма такава нужда в момента. Надявам се че с общи усилия европейците ще съумеят да помогнат на испанското правителство. То взе наистина сериозни марки за трудовия пазар, фискалната консолидация, контрол върху бюджетите на автономните области, рекапитализация на банките. От своя страна, европейците увеличиха съществено "защитната стена" срещу дълговата криза.
Преди време МВФ си постави за цел да събере половин трилион долара гаранции за финансовите пазари, припомня Франс прес. Слабият отзив на потенциалните кредитори наложи намаляване на сумата до 400 милиарда. До този момент са събрани около 80 процента от нея. След като Европейският съюз, Япония и няколко малки държави направиха своите залози, а Съединените щати отказаха да се обвързват с нови ангажименти, сега надеждите за помощ са насочени към новозабогателите страни от групата БРИК - Бразилия, Русия, Индия и Китай.
Преди началото на днешните съвещания еврото се покачи до 1.3145 долара. Притесненията за Испания и Италия обаче продължават да потискат единната валута, твърдят анализатори.
Гърция е под международно наблюдение, откакто беше приет първият план за спасяването й преди две години, но още не е преодоляла тежкото положение, заяви директорката на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард, цитирана от ДПА.
Гърция, откъдето тръгна дълговата криза в еврозоната, е в рецесия от 2008 г. Икономиката й се е свила с 15 процента, безработицата расте, а за тази година експерти на МВФ прогнозират свиване с още 4.7 процента, като растеж не се очаква преди 2014 г.
Международните кредитори на Атина начело с Европейския съюз и МВФ настояват правителството да наложи икономии, с които да постави под контрол бюджета, и да извърши значителни структурни реформи, за да възстанови конкурентоспособността на икономиката. Според кредиторите обаче напредъкът е доста бавен.
През последните шест месеца посветихме прекомерно много време на гръцките въпроси, на новата гръцка програма и на обсъждания с гръцките власти, каза Лагард по време на пролетните заседания на МВФ и Световната банка във Вашингтон.
По думите й през този период са се случили много неща. Съставено е било правителство на националното единство, което да осъществи втория спасителен план за Гърция. Приети са били закони. Изпълнени са били предварителните условия, поставени от МВФ и другите кредитори.
Все пак според нея гръцкото правителство има да свърши още доста работа, като една от областите, в която по нейно мнение има нужда от повече усилия, е събирането на данъците.