Втори тур на президентските избори в Сърбия
Демократът Борис Тадич и националистът популист Томислав Николич ще премерят сили във втория тур на президентските избори в Сърбия, който е днес.
Изборните секции в Сърбия отвориха врати в 7 часа местно време. Близо 7 милиона избиратели имат право да участват в днешния вот.
На първия тур Тадич спечели 25.31%, а Николич - 25.05%. За президент ще се гласува и в 90 избирателни секции в Косово.
Социологическите изследвания и анкети показват няколко процента преднина за 54-годишния социолог Борис Тадич, чиято кандидатура на балотажа ще подкрепят 6 парламентарни партии. Ако спечели изборите, това ще бъде третият мандат за Тадич, който е на президентския пост от 2004-та година. Новият петгодишен мандат на Тадич, според политическите експерти, едва ли ще увеличи рейтинга на неговата все по-слаба Демократична партия, но ще стабилизира и направи неизбежна сръбската европейска ориентация.
Евентуална победа на лидера на Сръбската прогресивна партия Томислав Николич може да се тълкува като отчаян опит на Сърбия за промяна, дори с цената на политическа и икономическа неизвестност. Независимо, че Николич, като политически хамелеон, от твърд националист се превърна в европривърженик, с него като държавен глава едва ли може да се очаква напредък при преговорите между Сърбия и Косово. През 2004 и 2008 година Тадич успя да победи Николич на балотажа на президентските избори с разлика от само няколко хиляди гласа.
По време на настоящата предизборната кампания Николич обвини демократите в изборни кражби и измами, и дори заплаши, че ще бойкотира балотажа. Наблюдателите обаче категорично обявиха изборите за честни и Николич се отказа от протестите.
И над двамата сръбски кандидат-президенти виси сянката на покойния Слободан Милошевич. Тадич направи коалиция с неговата трансформирана в модерна левица Сръбска социалистическа партия, която го подкрепя както в парламента, така и на президентските избори. Николич пък защити Милошевич след екстрадирането му в Хага, а след смъртта му предложи помощ на неговото семейство той да бъде погребан в Алеята на великите. И сега от време на време Николич забравя новите си европозиции и шокира с твърденията си, че за Сърбия е по-добре да бъде руска провинция.
Въпреки познатите балкански метаморфози, Тадич е наследник на убития при атентат Зоран Джинджич, докато името на Николич се свърза неминуемо с намиращия се в Хагския трибунал Воислав Шешел, независимо че той се отказа от своя покровител.
Колкото и да искат промени, гражданите на Сърбия са изправени пред своеобразен политически референдум - дали да изберат за шеф на държавата сръбския Джордж Клуни, който ще ги води бавно, но сигурно към Европа, или да кажат „да" за Томислав Николич и да вярват, че вълкът се е превърнал в агне.