Робот ще проверява района на взривовете край Лозенец
Трима души взе още са в неизвестност след вчерашните взривове, които разтърсиха района на Петолъчката. Издирването им беше подновено рано тази сутрин със специализирана техника от Министерството на отбраната. Това съобщи областният управител на Ямбол Димитър Иванов, който е и председател на кризисния щаб.
8 души са пострадали при взривовете. Те са настанени в болници в Ямбол и Сливен, без опасност за живота. Експлозиите вече са престанали, разнесъл се е и пушекът. Последният по-голям взрив е бил тази нощ около 01.00 часа. Сутринта около 05.45 часа е имало три по-леки пукота, съобщават бТВ и Фокус.Остава спряно движението по пътя София – Бургас в района на пътен възел „Петолъчката”
Предстои са се направи пълен оглед на най-близките села, за да се преценят нанесените щети. Няма повишение на вредните емисии във въздуха, нито замърсяване на водата, показаха измерванията на мобилната станция, разположена в село Лозен. Всички отчетени стойности са далеч под допустимите концентрации. Измерванията и пробите продължават през целия ден.
Пътят София-Бургас до Петолъчката е затворен - движението се пренасочва по обходни маршрути. В сила остава установената вчера 3-километрова зона за сигурност.
Робот ще проверява района на взривовете, за да се види какво е състоянието. Това каза Марин Кавръков, областен управител на Сливен.
Днес предстои доста работа основно на групите от армията. Целият район е обсипан с невзривени боеприпаси и трябва да влезе робот, каза той.
Епицентърът на взрива е в цех номер 1. Очаква се безпилотен самолет да облети района, за да се направят снимки. Ще започне и разчистване от специалисти на участъка в района на „Петолъчката”, за да може днес да се пусне трафикът.
Техниката и експертите ще могат да влязат в мястото на взривовете - частна фирма за утилизиране на боеприпаси, когато изминат 24 часа след последния взрив.
Безсънна нощ
Хиляди жители на община Стралджа прекараха безсънна нощ след изживения ужас от взривяването на складовете с боеприпаси край ямболското село Лозенец. Хората не можеха да намерят покой след случилото се, мнозина прекараха нощта далеч от домовете си от страх да не пострадат от случайни шрапнели, съобщава бТВ.
Първият взрив заварил Татяна Монева на работното й място - на около 3 километра от епицентъра на преизподнята. Първата й мисъл била да се обади веднага на брат си, който бил на смяна в складовете за боеприпаси.„Първата ми реакция беше - да помисля за брат ми... и му звъннах веднага. И той ми вдигна и вика: „Ужас! Ужас! Ужас!” Успял е да избяга... Голям ужас е било! Нещо много страшно! Каза, че са хвърчали около него железа. И неговият приятел, дето са бягали, е отхвръкнал на 15 метра”, разказва жената.
Антон Иванов прекарва една безсънна нощ, обезумял от радост и ужас, че по чудо е останал невредим. Оръжейникът бил само на 50 метра от епицентъра на първия взрив.
Мнозина потърсиха спешна медицинска помощ в селските хоремаци, където продажбата на алкохол не спря до късни доби. В Драгоданово къщите се залюлели като при силен земетръс.
В стралджанското училище се настаниха евакуираните жители на Лозенец, които дълго напразно очакваха обещаната храна и одеала. До късно през нощта полицейски блокади препречваха достъпа да Лозенец и Горно Александрово.