Кои населени места в страната са застрашени от воден режим
Воден режим ще бъде въведен в Ловеч от понеделник. Това се налага заради продължителното засушаване и рязкото намаляване на дебита на Черни Осъм. В Панагюрище пък положението е направо бедствено. Там с липсата на вода се борят цяло лято. Кои райони на страната са заплашени от воден режим, разказа Валерия Касиян.
Жесток воден режим мъчи жителите на Община Севлиево и околните села от началото на тази седмица. Само за 5 часа от денонощието от чешмите в града тече вода, а в съседните села веднъж на три дни. Жителите споделят, че положението е бедствено и настояват да бъдат предприети незабавни мерки.
Над 43 хиляди жители на Община Севлиево и 12 околни села, вече седми ден, са без вода. Спирането на водоподаването е наистина голям проблем, жалват се хората.
Продължителните летни горещини се оказват основният проблем за водния режим в Севлиевско. Поради трайното засушаване в кладенците няма достатъчно вода, необходима за задоволяване нуждите на населението.
Преди около седмица е проведена среща с министъра на управление на еврофондовете – Томислав Дончев. Предстои Община Севлиево да бъде включена в генерален мастър план по развитието на водния сектор за целия регион, в който присъства и изграждането на язовир "Мокра бяла", сподели зам-кметът на общината Васил Христов.
За реализирането на проекта, обаче са необходими поне 4 години, до тогава Севлиево ще разчита на действащите водоизточници и благоприятни атмосферни условия.
Загубите на вода от водопреносната мрежа в страната достигат смущаващите 70%. Рекордьор в това отношение е Добрич, а "най-малък" разлив на вода се регистрира в София – около 50-55%. Причина за това са незаконните отклонения на абонати и твърде старата водопреносна мрежа.
Възрастта на тръбите влияе отрицателно и на качеството на водата. Въпреки че в цялата страна водата е годна за пиене, авариите създават доста рискове за здравето.
Заради сухите лета, които се очертават, все по-често на много места в страната ще има и режим на водата. За този проблем обаче трябва да се мисли превантивно.
За да се спрат злоупотребите с вода, кметът на Кюстендил - Петър Паунов, дори предложи да се създаде водна полиция. Дали това ще реши проблема обаче – тепърва предстои да разберем.
Контролът на чешмяната вода в България е занижен. Твърдението е на експерти от Пловдив. Старите тръби са причина за голямо начилие на тежки метали. По тази причина българите прибягват до купуването на бутилирана вода. Знаем ли обаче каква вода е подходяща за пиене всеки ден?
Българите пият вода от чешмата все по-рядко. Усещането, че нещо не е наред, кара хората да купуват вода от магазина, информира TV7.
Минералната вода не се препоръчва за всекидневна употреба, защото минералите трудно се разграждат от организма. Ако се пие, то поне трябва да се редува с такава от различни извори. Технолози препоръчват трапезната вода. В българските фабрики тя се произвежда с метода на обратната озмоза и се обогатява с озон.
Не се препоръчва наливането на вода от различни източници, защото не се знае какъв е нейният състав. Малко хора знаят, че автоматите за вода трябва да минават на профилактика на всеки три месеца.
Важно е да се знае, че флорът в минералната вода трябва да е под 1.5 милиграма на литър. За всекидневна употребра и за малки деца, експертите препоръчват консумация на трапезна вода.