Гръцката икономика отново "под лупа"
Гръцката икономика от днес отново ще бъде поставена под лупа, тъй като в Атина пристигат техническите екипи на т. нар. тройка, включваща експерти от Европейския съюз, Европейската централна банка и Международния валутен фонд, за да се заемат с нови щателни проверки на министерства и ведомства за извършените от тях структурни промени, съобщават гръцките вестници.
На 5 септември в Атина се очаква да пристигнат и ръководителите на Тройката, за да парафират изготвения от техническите експерти доклад, който да осигури отпускането на следващия транш от международната финансова помощ за Гърция в размер на 31.5 млрд. евро, пише БТА.
В. "Експрес" пише, че от днес Тройката ще проверява разработения от кабинета Самарас пакет от мерки за бюджетни съкращения в размер на 11.5 млрд. евро, които се поставят като условия за отпускането на транша.
В. "Нафтемборики" смята, че пакетът от мерки за икономии, който правителството трябва да представи на Тройката, трябва да е много по-голям и да възлиза на 22 млрд. евро, за да може да се надява, че ще получи "зелена светлина" при отпускането на следващия транш от заема.
"Решителният за Гърция нов доклад на Тройката ще бъде готов до двайсетина дни", посочва в. "Етнос".
Изданието очаква, че това ще е най-критичният доклад, откакто Гърция се е присъединила към механизма за подкрепа. От неговите заключения ще зависи отпускането на 31.5 млрд. евро, без които Гърция ще фалира през есента.
Атина се надява, че Тройката ще признае големите й усилия за бюджетно оздравяване чрез прилагането на суровите мерки за икономиии, равняващи се на около 6-7 на сто от брутния вътрешен продукт на Гърция, а също и извършените от правителството реформи, за да може премиерът Самарас да има в ръцете си силен коз, когато отиде на срещата на върха в средата на октомври, за да поиска и официално удължаване на срока, за който Гърция да изпълни исканите от нея промени.
В. "Катимерини" твърди, че след мерките за икономии на дневен ред отново ще бъде поставен въпросът за нова "подстрижка" на гръцкия дълг, която този път да засегне облигациите и заемите.
Видимото нежелание на страните от еврозоната да се съгласят на допълнителни заеми за Гърция предизвика нарастващи призиви за втора "подстрижка" на гръцкия дълг.
Тя ще се отнася до облигациите, притежавани от Европейската централна банка (ЕЦБ) и националните централни банки на страните от еврозоната, както и до държавните заеми, отпуснати основно чрез Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ).
Европейски представители заявили за "Катимерини", че ако двугодишното удължаване на срока бъде прието, някаква форма на намеса на държавния сектор в намаляването на гръцкия дълг ще бъде неизбежна.