Очакваме наплив на британски инвеститори
На проведения в Лондон форум Investing in Bulgaria - The strategic business destination in Central and Eastern Europe" няколко компании разкриха инвестиционните си намерения към нашата страна. Те се срещнаха с министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, съобщи пресцентърът на МИЕТ. В дискусията участваха повече от 120 компании от секторите IT, аутсорсинг, електроника и електротехника, финансови услуги, мебели и текстил.
Голяма международна компания в областта на концесионирането на пристанища проучва възможността да участва в процедурата за отдаване на пристанище Варна на концесия. Компания, която има логистичен център в България, ще разшири присъствието си с изграждането на още два центъра.
Две компании от областта на аутсорсинга планират да разкрият нови работни места у нас, едната от които с до 3 000. Проявен е интерес и за франчайзинг на търговска верига за облекла. Вносители на вино, мебели, метални изделия, текстил и облекло за британския пазар също са заинтересовани от българска продукция.
На форума чужди инвеститори споделиха своя опит в България. Макс Хюз, управляващ директор на "Уилям Хюз" каза, че компанията бележи 7 пъти растеж от 2004 г. насам, когато навлизат на българския пазар.Той допълни, че инвестицията у нас им е помогнала да подобрят своята конкурентоспособност.
Зоя Паунова, мениджър в "АстраЗенека" сподели, че откакто са в България, компанията им отбелязва ръст от 30 процента всяка година. Изпълнителният директор на "60К" Джонатан Гладуиш акцентира върху добрата подготовка и образование на персонала.
На форума Делян Добрев представи благоприятния инвестиционен климат в България. Той подчерта, че страната ни е единствената с повишен кредитен рейтинг в ЕС. Добрев коментира още, че България е една от трите държави членки, която спазва маастрихтските критерии за финансова стабилност и заема второ място в ЕС по съотношение между държавен дълг и БВП - 15на сто. По думите на Добрев структурата на чуждестранните инвестиции в страната е преминала от сектори с неустойчив растеж като недвижими имоти и финансови услуги към такива с висока добавена стойност и устойчив растеж.