Има ли смисъл да застраховаме живота си, ако сме млади?
Profit.bg започна поредица от кампании, за да събере знанията на експертите от различни бизнес сектори с въпросите, за които винаги сме искали добри отговори.
Върху първата ни тема - животозастраховането - читателите ни също имат възможност да задават въпросите си на експертите от MetLife. Ето и техните отговори:
До какъв размер от, да кажем - бъдещия ми доход, препоръчвате да се застраховам? Има ли смисъл, ако сме млади и вероятността за настъпване на застрахователно събитие е по-малка, както и ако сме необвързани, или без кредити?
Най-прагматично е застраховката да се обвързва с настоящия доход/разход на лицето. Нейната първа цел е защита на настоящето и посредством това и впоследствие защита на бъдещето.
Размерът на вноската се определя индивидуално и зависи от нуждата, която съществува, и от финансовата възможност да бъде удовлетворена в момента. Обичайно в хода на годините застраховката се допълва с нови по вид покрития, с увеличаване на размера на покритията, в зависимост от променящите се потребности/възможности.
В този смисъл, застраховката следва да стартира като защита на настоящия доход, а впоследствие да се надгражда на всеки 3-4 години или при промяна на финансовото състояние.
Размерът на застраховката се определя основно от разходите, не от приходите, защото целта й е да защитава стандарта на живот. Средностатистически, в момента хората заделят между 5-10% от месечния си стандарт на живот в тази посока.
Категорично има смисъл хората да се застраховат, когато са млади и като следствие от младостта са здрави. Тогава получават изключително добри финансови условия.
В пъти по-добри, ако отложат старта на подобна програма с 5 или 10 години, например. За съжаление, това че са млади не ги предпазва от основните рискове, обект на животозастраховането – злополуката (особено пътно-транспортната, именно защото са млади и по-импулсивни също и в управлението на превозни средства) или някои заболявания, които рязко снижиха граница през последните години.
Необвързаните също следва да помислят сериозно в тази посока – на първо място, те обичайно са хора, които основно разчитат на себе си. В този смисъл желаят да продължат да разчитат основно на себе си и при неблагоприятни събития.
В същото време, именно това, че са необвързани би им позволило със сигурност да заделят средства за спестяване, което вече ще е навик тогава, когато се появят ангажименти, свързани със семейство, деца и т.н.
Липсата на кредит също е позитив от гледна точка на спестяванията и финансовите възможности те да бъдат предприети.
Задайте вашите въпроси към експертите на MetLife в коментарите