Данък лихви донесъл 29.1 млн. лв.
В началото на 2014 г. ще отпадне несправедливият данък, въведен от Симеон Дянков върху лихвите по банковите депозити. Това съобщи вчера от официалния си сайт депутатът от Коалиция за България Дора Янкова, която в момента е член на комисията по бюджет и финанси.
Налогът върху дохода от лихви по депозитите беше въведен от началото на тази година. Неговият размер е 10%. Според разчетите на бившия финансов министър Симеон Дянков от новия данък в хазната трябваше да постъпят около 132 млн. лв., съобщава Монитор. Данните за изпълнението на бюджета на Министерство на финансите обаче показват, че приходите от налога са далеч под предварителните разчети. Към края на май в бюджета са постъпили едва 29.1 млн. лв.
Наскоро данни на Българската народна банка (БНБ) показаха, че за първи път от няколко години насам се наблюдава спад в спестяванията на домакинствата. През май депозитите на гражданите са в размер на 35.31 млрд. лв., което е с 12 млн. лв. по-малко спрямо предходния месец. Тенденцията обаче се прояви по-рано. През април новите депозити са били едва 28 млн. лв. Традиционно през миналата година влоговете в банковата система нарастваха с около 300 млн. лв. за месец.
Намаляването на депозитите през май има сезонен характер, коментираха банкери по време на дискусия за ефективността на сектора, организирана от Асоциация „Банка на годината”. Хората изтеглили част от спестяванията си, за да посрещнат големите харчове около Великден и абитуриентските балове
Управителят на БНБ Иван Искров пък предупреди, че започва затягане на паричната политика от страна на световните централни банки, което ще доведе до повишаване на лихвените нива в световен план. Това ще повлияе и на българските банки. Наскоро същите сигнали за затягане на паричната политика дойдоха и от страна на Федералния резерв на САЩ.
„У нас банките са свръхликвидни и искат да дават повече кредити и да имат нови клиенти, но трябва да внимават с по-нататъшното понижаване на лихвените проценти“, предупреди гуверньорът на БНБ. Той припомни, че от една страна кредитополучателите искат все по-ниски лихви, но трябва да се имат предвид и интересите на вложителите. „Ако оскъпяването на привлечения ресурс се наложи да бъде покрито с по-високи лихви по кредитите, това допълнително ще затормози кредитирането“, коментира Искров.
В момента лихвите по жилищните заеми за нови клиенти в левове са 6.84%, а по тези в евро – 7.20 на сто. Лихвените нива не са били толкова ниски дори през 2008 г., припомнят банкери. Условията по потребителските кредити също са близки до тези в годините преди кризата.
Иван Искров за пореден път подчерта, че в България нямаме причина да се притесняваме за банковата стабилност.
Той изтъкна, че търговските банки имат достатъчно провизии срещу лошите кредити, които са в рамките на 16-17% средно за системата.
Капиталовата адекватност на банките е около 26-27%, много над изискуемите нива в ЕС, а именно 16.78 на сто, коментира още Искров.