САЩ, Великобритания и Франция изглеждат твърдо решени да извършат наказателна военна акция срещу Сирия заради използването на химическо оръжие, за което обвиняват режима на президента Башар ал Асад. Независимо дали ООН ще даде мандат за нея или не.

Дамаск отхвърля категорично обвиненията, но същевременно се готви за война, съобщава БГНЕС.

Твърдото противопоставяне на Русия срещу потенциални военни действия и предупреждението на Москва, че такава стъпка може да има "разрушителни последствия", показва, че ако се стигне до военна интервенция, тя няма да бъде със санкцията на Съвета за сигурност на ООН.

АФП припомня някои от големите международни военни интервенции, провеждани или без одобрението на ООН, или пък с мандат на световната организация, който впоследствие е бил оспорван.

Косово

Операция "Обединена сила"

На 24 март 1999 г. силите на НАТО започнаха бомбардировки срещу Югославия, които продължиха до 11 юни. Те бяха предприети под натиска на Вашингтон, след като се провалиха мирните преговори между Белград и представители на албанското мнозинство в провинцията.

Русия и Китай заплашиха да използват правото си на вето при гласуване на резолюция на ООН.

Близо 600 бойни самолета от 13 държави участваха във всекидневни удари по цели в Косово, Черна гора и Сърбия.

Ирак

Операция "Освобождение на Ирак", по-късно "Иракска свобода"

През март 2003 г. Великобритания, Испания и САЩ поискаха от ООН одобрение с резолюция на военна интервенция в Ирак, когото обвиняваха в притежаване на оръжия за масово унищожение. Предложението беше изтеглено, след като стана ясно, че консенсус няма да бъде постигнат – Франция, Германия и Русия бяха против.

Правителството на Джордж У. Буш постави на Саддам Хюсеин ултиматум и реши да действа без мандат на ООН. На 20 март 2003 г. САЩ започнаха инвазията с въздушни удари по цели в Багдад, а американски и британски войски влязоха по суша в южните райони на страната.

Операция "Иракска свобода" доведе до свалянето на Саддам, който беше съден, осъден и обесен на 20 декември 2006 г. Водената от САЩ коалиция наброяваше 150 000 души, отделно участваха 23 000 от още 40 други страни.

На 16 октомври 2003 г. резолюция 1511 на ООН даде мандат на многонационалните сили под американско командване да поддържат сигурността в страната. През декември 2011 г. почти всички американски войски се изтеглиха от Ирак.

От тогава страната е в хаос, атентатите и сблъсъците са ежедневие. Само през юли в Ирак загинаха над 1000 души.

Либия

Операция "Обединен защитник"

На 17 март 2011 г. с резолюция 1973 Съветът за сигурност на ООН даде право на страните-членки "да предприемат необходимите мерки... за защита на цивилните граждани и районите с цивилно население, намиращи се под заплаха от нападение" от силите, лоялни на либийския лидер Муамар Кадафи.

Операцията "Обединен защитник" започна на 19 март и беше проведена от Великобритания и Франция с активната логистична и техническа подкрепа на САЩ. НАТО пое командването на мисията на 31 март.

Във военните действия срещу Либия участваха общо 18 страни. През юни 2011 г. Русия и Китай обвиниха оглавяваната от НАТО коалиция, че е превишила правомощията си по мандата на ООН, тъй като е преследвала свалянето на Кадафи от власт.

Париж призна, че обвиненията отговарят на истината. На 20 октомври Кадафи беше убит.

Триполи не смогва да установи до днес контрол над бившите бунтовници.