В кои страни пенсионерите са най-богати
На фона на увеличаващия се брой на застаряващите хора по света, все по-голямата демографска група на заможните представители на така нареченото поколение "baby boomers", или родените в следвоенните години, се превръща в значим фактор за няколко големи икономики.
Въпреки че повечето страни разполагат с различни издръжки, програми за помощи, стимули за труд и социални програми, насочени към възрастните, не всички са равнопоставени. От Световната здравна организация прогнозират, че броят на хората на възраст 60 г. и повече ще достигне 2 милиарда до 2050 г. Така тази група ще има по един представител на всеки петима души по света. Когато става въпрос за полагането на грижи за тази все по-важна класа потребители, някои страни са с една стъпка пред останалите.
От CNBC са класирали страните с най-големи средни брутни доходи на хората на възраст 65 г. и повече през 2012 г. За сравнание средният брутен годишен доход на хората на възраст на 65 г. в света в 14 541 долара, по данни на Euromonitor.
9. Финландия
Среден брутен годишен доход на хората на възраст 65 г. и повече: 44 132 долара
Средният брутен годишен доход на хората на възраст 65 г. и повече във Финландия през 2012 г. е бил три пъти по-голям от средния за света.
Финландия разполага с една от най-всеобхватните социални системи в света, която подсигурява на жителите на страната висок стандарт на живот. Възрастните хора, които съставляват 18% от населението на страната, възлизащо на 5.4 милиона души, зависят от тази система, която включва пенсия, средства за осигуряване на грижи, средства за жилищно настаняване и добавка за дете на издръжка.
Правителството прогнозира, че възрастните хора ще съставляват 26% от населението до 2030 г. и близо една трета от населението до 2060 г., което означава, че страната може да има икономически проблеми.
През септември 2012 г. от МВФ предупредиха, че икономиката на Финландия вероятно ще изпита проблеми, тъй като застаряващото население започва да заплашва потенциала й за дългосрочен икономически растеж. От МВФ препоръчаха на страната да увеличи пенсионната възраст, която в момента е 63 г. и да затегне плановете за по-ранно пенсиониране, за да компенсира нарастващите разходи за здравеопазване.
8. Холандия
Среден брутен годишен доход на хората на възраст 65 г. и повече: 44 345 долара
Среден брутен годишен доход на хората на възраст 65 г. и повече намаля ва през 2012 г., след като през 2011 г. бе нараснал с 3 600 долара до 46 878 долара. Той обаче все още е по-висок в сравнение с 2010 г. когато холандското правителство вдигна възрастта за пенсиониране с две години до 67 г.
Холандската пенсионна система е класирана на второ място в света според световният пенсионен индекс на Mercer, който следи 18 страни,съставляващи повече от половината от населението на света.
7. САЩ
Среден брутен годишен доход на хората на възраст 65 г. и повече: 46 361 долара
Средният брутен годишен доход на хората на възраст 65 г. и повече в САЩ е нараснал с близо 12% от 2009 г. до 46 361 долара през in г. въпреки световната финансова криза.
Богатите представители на "baby boomer" поколението в САЩ имат по-висок разполагаем доход отчасти поради инвестициите си в акции през 80-те и 90-те години, когато пазарите се справяха доста добре.
6. Белгия
Среден брутен годишен доход на хората на възраст 65 г. и повече: 50 721 долара
На ниво от 50 721 долара средният брутен годишен доход на хората на възраст 65 г. и повече в Белгия е близо три пъти и половина по-голям от средния за света. Той се задържа над 50 000 долара от 2008 г. насам, но пада с 3 600 долара на годишна база през 2012 г.
Белгийците могат да започнат да получават пенсия още на 60 г., ако имат поне 38 г. трудов стаж. Пенсиите обикновено съставляват около 60% от средното заплащане, но белгийците могат да получават до 75% от средното им заплащане, ако партньорът им няма никакви доходи.
Допълнителните екстри в белгийската пенсионна система включват средства за почивка, които започват да се изплащат от втората година. Максималният размер отпусканата сума за почивка е 980 долара за пенсионери със семейства и до 785 долара за такива, които са сами.
5. Франция
Среден брутен годишен доход на хората на възраст 65 г. и повече: 51 207 долара
Средният брутен годишен доход на хората на възраст 65 г. и повече във Франция е нараснал с едва 4% от 2007 г. насам.
Пенсионата въвраст във Франция е 62 г., или под средната от 65 г. за повечето развити държави, което прави френската пенсионна система една от най-добрите в света. Въпреки факта, че пенсионната система е изправена пред дефицит от над 18 млрд. долара и поредицата мерки за икономии в резултат не дълговата криза в еврозоната, страната се нарежда на десето място в тазгодишната класация на Natixis Global Retirement Index, която следи колко добре жиеят пенсионерите по света.
4. Швеция
Среден брутен годишен доход на хората на възраст 65 г. и повече: 55 348 долара
Швеция е втората скандинавска страна, която попада в класацията на най-богатите застаряващи нации. Пенсионерите в Швеция са имали среден брутен годишен доход от 55 348 долара през 2012 г., или с 9% повече в сравнение с 2007 г.
Швеция предлага финансирани от държавата пенсии на 65-годишните, които имат ниски доходи или са без доходи, докато другите пенсии могат да започват от 61 г.
Въпреки че е четвъртата най-добра пенсионна система в света според световния пенсионен индекс на Mercer, правителството продължава да я подобрява. Миналия септември то обяви, че ще намали данъците за пенсионери със 76 долара до 107 долара на година.
3. Австралия
Среден брутен годишен доход на хората на възраст 65 г. и повече: 67 829 долара
Австралия е единствената страна от Азиатско-тихоокеанския регион и една от двете страни извън Европа, които попадат в челната десетка на класацията. Япония и Сингапур са единствените други страни от Азиатско-тихоокеанския регион, които влизат в топ 20.
Австралия има третата най-добра пенсионна система в света според световния пенсионен индекс на Mercer, което не е изненада. Средният брутен доход на пенсионерите в Асвтралия скача с 60% в периода 2007-2012 г. За сравнение средния ръст в световен мащаб е 20% за същия период.
2. Швейцария
Среден брутен годишен доход на хората на възраст 65 г. и повече: 68 736 долара
С нетни финансови активи от близо 148 000 долара на глава от населението, според Reuters, швейцарците са считани за най-богатите хора в света. Пенсионерите в страната не са изключение със среден брутен годишен доход в размер на 68 736 долара за 2012 г., или с 35% повече в сравнение с 2007 г.
Заради репутацията на страната на данъчен рай много възрастни хора от цял свят са избрали да се пенсионират там, за да защитят богатството си. Чужденците съставляват повече от една пета от населението на Швейцария, което наброява 7.7 милиона души. Някои от най-богатите пенсионери в Швейцария са хора като Тина Търнър и най-богатият човек в страната, основателят на IKEA Ингвар Кампрад.
Швейцария неизменно е част от челната десетка на класацията в последните три години.
1. Норвегия
Среден брутен годишен доход на хората на възраст 65 г. и повече: 78 637 долара
Норвегия оглавява класацията със среден брутен годишен доход на хората на възраст 65 г. и повече в размер на 78 637 долара, който е с 26% по-висок в сравнение с 2007 г. Това е третата скандинавска и осмата европейска страна в класацията.
Жителите на Норвегия се възползват от богатството на страната, свързано с добива на петрол, както и от щедрата й социална система, както е видно от БВП на глава от населението на страната, който надхвърля 100 000 долара.
Норвегия оглавява и класацията Natixis Global Retirement Index, която следи колко добре живеят пенсионерите в 150 държави по света.