Спорове в Европейския парламент за ромите
Европейският парламент в Страсбург излъчи силни разнопосочни мнения на вчерашната си пленарна сесия, на която бяха обсъдени въпросите, свързани с приобщаването на ромите в ЕС.
Някои от евродепутатите настояха за повече усилия за улесняване на живота на най-голямото малцинство в Европа, други заявиха, че това е отговорност на самите роми, които най-често са крадци и престъпници.
Беше ме срам да слушам част от изказванията днес, заяви в обобщение еврокомисарят по правосъдието Вивиан Рединг, цитирана от БТА.
От името на групата на Европейската народна партия (ЕНП) Ливия Ярока, евродепутат от Румъния и от ромски произход, заяви, че много често програмите за приобщаването на ромите са изпразнени от съдържание. Изследвания сочат, че само 10 процента от програмите достигат ромските групи, добави тя.
Ярока определи като лесно предвидима комбинацията от свободно движение на хора и четири милиона бедни роми в Източна и Централна Европа. Миграцията на ромите ще спре, ако те се почувстват свободни и имат работа там, където се намират, обобщи Ярока.
От името на групата на социалистите и демократите (С&Д) Кинда Гьонц, евродепутат от Унгария, посочи, че трябва да се знае точно къде отиват средствата за приобщаването на ромите. Сесилия Викстрьом (АЛДЕ, Швеция) определи като огромен правен скандал съставянето от полицията в нейната страна на списък с 5000 роми.
Тя призова Европейската комисия да разследва случилото се. Има системни нападения срещу ромите, както бе във Франция, Италия и Унгария, добави тя.
Нейната сънародница Ана Мария Кораца от ЕНП настоя, че шведското правителство не е знаело за съществуването на ромския списък. По нейните думи това било самоинициатива на полицейски началници.
Независимият български евродепутат Димитър Стоянов призова Франция да се справи сама с прииждащите роми, без да ги депортира, като намекна за депортациите в Европа през Втората световна война. Той добави, че при посещение на евродепутати в ромски район в България от тях била открадната чанта.
Британски евродепутат съобщи, че е посещавал софийския квартал "Факултета", като сравни мизерията там с Централна Африка. Всеки, който е там и може да избяга, ще го направи, коментира той, като изрази опасения, че повечето роми ще се насочат скоро към Великобритания и някои от тях ще извършват престъпления.
Тимъти Кирхов (Група на европейските консерватори и реформатори) заяви, че цели градове от Румъния са се преместили в Берлин.
Влизането на България и Румъния в Шенген няма общо със свободното движение на ромите, поясни Силви Гийом (С&Д, Франция). Ромите са обект на омраза от векове, коментира Михаел Густавсон от Обединената европейска левица. Колегата му Станимир Илчев (АЛДЕ) отбеляза, че очевидно в петте държави (България, Словакия, Унгария, Чехия и Румъния), където живеят най-често, ромите са били по-малко преследвани, затова са се заселили там.
Сред ярките тези бе изказването на Клаудио Морганти (Европа на свободата и демокрацията, Италия), според когото заселилите се в Пиза роми благодарят за предоставения удобен подслон, но извършват спокойно кражби от домовете на италианците, макар да живеят без наем, децата им да не ходят на училище. Те са престъпници, чакат социални помощи, получават всичко, обобщи Морганти.
Неговият белгийски колега Филип Клейс, независим евродепутат и представител на националистическата партия Влаамс беланг, добави, че трябва да се престане с политиката на възприемане на ромите като жертви. Те трябва да знаят своята отговорност, макар това да не е политически коректно, заяви той.
Литовското председателство на Съвета на ЕС посочи, че ромите, милиони европейски граждани, живеят в нетърпими условия, без възможност за развитие, в крайна бедност. Неприемливо е в настоящия век хора да бъдат толкова изключени от обществото, заяви представителят на председателството.
Комисарят Рединг коментира, че въпросът с ромите поставя солидарността в ЕС под въпрос. ЕК държи европейското право да бъде уважавано за ромите, както за останалите граждани на ЕС, добави тя. Няма бързи решения, коментира комисарят.
Според нея липсва политическа воля от националните власти за решаването на въпросите, свързани с ромите. Тя призова да не бъдат смесвани въпросите за имиграцията и за свободното движение в ЕС. Измамниците и престъпниците трябва да бъдат съдени по местното законодателство еднакво, независимо от етническия им произход, посочи Рединг.
По нейните думи едва 0.29 процента от европейците се възползват от правото си на свободно движение и няма нашествие. Според нея това няма да се промени от 1 януари догодина, когато отпадат всички ограничения за работа в ЕС на граждани на България и на Румъния.