40 години от първия петролен шок
На 16 октомври 1973 г. в разгара на войната от Йом Кипур, арабските страни членки на ОПЕК обявяват петролното ембарго за всички страни, които поддържат държавата Израел.
Събитие има огромни последствия за икономиките на Стара Европа и често го смятат за катализатор на упадъка на Стария свят, за първи път показва растящата сила на картела ОПЕК и ражда антизападните настроения в арабския свят.
40 години по-късно си спомняме за една от най-значимите икономически кризи в историята – първата петролна криза.
Мащабите ѝ се доближават до тези на Голямата депресия от 1929 - 1932 г. Страните от ОПЕК координирано намаляват добива на черното злато, а цените скачат с 67%. За година цената на петрола скача от 3 долара за барел на 12 долара.
Кризата отводи до спад в промишленото производство в САЩ с 13%, в Япония – с 20%, във ФРГ – с 22%, а във Великобритания – с 10 процента. 15 милиона души остават без работа. Други 10 милиона работят на непълна работна седмица поради липса на поръчки или временно са уволнени.
В икономиката се ражда ново понятие- стагфлация.
Това е първата петролна драма. След няколко месеца ембаргото е отменено, но цените никога не се връщат на предвоенното равнище.