Ненужни помощи при бедствия пречат на възстановяването
Експерти по спешна хуманитарна помощ предупредиха в понеделник да не се допуска повторение във Филипините на грешки от предишни хуманитарни кампании.
Част от архипелага пострада сериозно от тайфуна Хаян - тропически циклон от V степен. Загиналите от супертайфуна могат да се окажат и 10 хил. души, припомня БГНЕС.
През 2004 г., след цунами, което уби 275 хил. души в Индонезия, Индия, Шри Ланка и Тайланд, по света започна оживен дебат за организацията на спасителните работи, естеството на международната помощ и средствата, насочвани за възстановяване на засегнатите райони.
Много организации за помощ, като например Британският Червен кръст (British Red Cross), осъдиха конкуренцията между агенциите и НПО, начинът на транспорт на помощите или ненужните храни и недостатъчното насочване на финансови средства. Част от финансирането на възстановителните работи така и не достигна до нуждаещите се заради корупция и лошо управление, които погълнаха големи суми.
"На първо място от съществено значение е да се предоставят безвъзмездни средства обмислено и разумно", казва Пол Арбън, директор на австралийски изследователски център за спешна помощ.
В тези трудни обстоятелства "добрата воля, която се проявява по целия свят, произвежда неуправляем приток на всякакви стоки към засегнатите райони, което създава точкови задръствания в пристанища и летища, което пък пречи на по-необходимата помощ ", казва той.
Държави и хуманитарни организации вече започнаха да изпращат помощи на Филипините.
"Достигането до най-засегнатите райони е много трудно. Работим денонощно", заяви представителят на УНИЦЕФ за Филипините Томо Хозуми.
На пострадалите острови Талкобан и Лейте оцелелите нямат достъп до питейна вода, хранителните магазини са празни. Разграбване започна в обстановка, където като при Апокалипсиса сред улици, задръстени с отпадъци, гният жертвите на тайфуна.
"Местности, изтрити от картата, ужасяващи човешки загуби", припомня какви са резултатите от природни катастрофи председателят на Червения кръст в Австралия Робърт Тикнър. Той призовава хората да правят парични дарения вместо да пращат предмети и храни. "За предпочитане е да се купят на място, за да се стимулира местната икономика", казва той.
Аварийната ситуация е преминала, но ние трябва да оценяваме правилно нуждите за възстановяване, твърдят експертите.
"Помощта след цунамито бе впечатляваща, но многобройни грешки, може би неизбежни, бяха допуснати в насочването на помощта за дългосрочното обществено възстановяване.
ЕС, САЩ, Япония и Австралия, както и други страни и много организации вече насочиха помощта си към Филипините.