Какви са прогнозите за световната икономика през 2014 г.?
Световната икономика се очаква да запише най-големия си ръст от четири години, като САЩ ще бъде в основата на положителните резултати.
Световният икономически растеж ще се ускори поне до 3.4% през 2014 г. в сравнение с под 3% през тази година - на фона на възстановяването на еврозоната от рецесията и на стабилизирането на Китай и други развиващи се пазари, смятат икономисти от Goldman Sachs Group Inc., Deutsche Bank AG и Morgan Stanley, цитирани от Bloomberg.
Великобритания ще изпъкне с добрите си икономически резултати, а Япония рискува да развали настроението заради забавяне на ръста на икономиката в средата на годината след влизането в сила на увеличението на данъка върху продажбите през април.
“Засега възстановяването беше неравно и незадоволително,” казва Йоаким Фелс, икономист в Morgan Stanley в Лондон. “Следващата година може да донесе много важен преход – към по стабилно, сигурно и устойчиво развитие.”
Този възход трябва да бъде положителен за акциите и негативен за облигациите. Ако се повиши корпоративното доверие в трайността на растежа, това може допълнително да подсили търсенето, което пък ще повиши шансовете 2014 г. да разбие модела от последните години и да се окаже по-добра вместо по-лоша от очакваното.
“Подобряващата се картина при глобалния икономически растеж е очаквана, но според нас все още се поставя под въпрос от страна на инвестиционната общност,” казва Доминик Уилсън, икономист в Goldman Sachs в Ню Йорк.
Екипът на Уилсън съветва клиентите си да заложат на ръст на индекса S&P 500 до 1 900 пункта до края на 2014 г. Вчера индексът затвори на ниво от 1 782.22 пункта. Те също така прогнозират, че лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации ще нарасне до 3.25% - в сравнение с 2.85% вчера.
От ключово значение за по-добрите икономически перспективи е способността на Федералния резерв и на други водещи централни банки да подкрепят възстановяването с лесни пари и в същото време да убедят инвеститорите да не повишават лихвите по кредитите предварително.
“Никоя централна банка не би се противопоставяла активно на още икономически растеж, ако има късмета да го постигне,” казва Нийл Сос, старши икономист в Credit Suisse Group AG в Ню Йорк.
Докато Фед има намерение да ограничи така нареченото количествено улесняване, а Централната банка на Великобритания слага край на стимулите за ипотечно кредитиране, Централната банка на Япония и Европейската централна банка биха могли да засилят техните стимули за икономиката.
От Morgan Stanley прогнозират, че централните банки в 13 развиващи се държави, между които Бразилия и Индия, ще вдигнат лихвите през следващата година.
Щатската икономика ще набере инерция през 2014 г. след като през тази година бе възпирана от данък върху доходите и държавни разходи, казва Питър Хупър от Deutsche Bank, който също така е бивш служител на Федералния резерв.
Трайно възстановяване на имотния пазар и повишени потребителски разходи ще повишат ръста на щатската икономика до над 3% през следващата година, в сравнение с под 2% през 2013 г., според него. Хупър очаква “САЩ да бъде двигател” за икономическия растеж в световен мащаб през 2014 г.
Делът на икономистите, които очакват Фед да ограничи количеството на изкупуваните облигации през декември, се е удвоил след излизането на последните данни за заетостта в САЩ, според проучване на Bloomberg.
Това, което Фед обаче иска да избегне, е повторение на това, което се случи по-рано през годината, когато само предположението, че те ще ограничат стимулите повиши лихвите по дългосрочните щатски държавни облигации с 1.37 процентни пункта.
Великобритания е пример как Фед не би трябвало да очаква, че посланието ще бъде чуто, казва Гилермо Фелисес от Barclays Plc. От банката прогнозират, че британската икономика ще нарасне с 2.3% през следващата година, в сравнение с 1.4% ръст през 2013 г.
Докато икономическото възстановяване във Великобритания набираше скорост, лихвите по краткосрочните облигации нараснаха, а паундът се оскъпи, дори и след като управителят на Централната банка на Великобритания Марк Карни заяви, че основната лихва ще остане 0.5%, докато безработицата не падне от 7.6 на 7%. Банката не очаква това да се случи преди третото тримесечие на 2015 г.
Карни и президентът на ЕЦБ Марио Драги вероятно ще продължат да налагат политиката на ниски лихви, докато се опитват да избягват лихвите на техните пазари да се покачват вследствие на по-високите лихви в САЩ.
Следващата година ще бъде първата от три години насам, в която икономиката на еврозоната ще отчете ръст, макар и на една трета от този в САЩ. Дори гръцката икономика, която бе епицентърът на дълговата криза, се очаква да отчете ръст, според Международния валутен фонд. Ирландия пък се подготвя да излезе от програмата, с която получи спасителни средства.
След като понижи основната лихва на ЕЦБ до рекордно ниските 0.25% и обеща лихвата да остане ниска в “продължителен период,” Драги дава индикации, че централната банка може да предприеме още стъпки предвид факта, че инфлацията е на по-малко от половина от нейния таргет. Евентуална такава стъпка е отрицателната лихва по депозитите за търговските банки или отпускане на дългосрочни заеми.
Фискалната политика може да работи в противоположната посока в Япония след отиващата си година, в която министър-председателят Шиндзо Абе предприе по-големи стимули за икономиката, за да се бори с дефлацията.
През октомври инфлацията в Япония отчете най-високото си ниво от 15 години, а управителят на централната банка Харухико Курода обяви миналия месец, че очаква таргетът от 2% инфлация да бъде постигнат в края на финансовата година, която започва през април 2014 г., или в началото на финансовата 2015 г.
Абе трябва да се бори и с ограничаването на дълга на страната, който надхвърля 200% от БВП и през април ще увеличи данъка върху продажбите от 5 на 8%. Този ход ще „навреди на икономическия растеж“, според Томо Киношита, старши икономист в Nomura Holdings Inc.
За да компенсира, Централната банка на Япония вероятно ще увеличи размера на програмата си за стимулиране на икономиката, смята Дейвид Хенсли от JPMorgan Chase & Co. Той очаква ръстът на японската икономика да се забави през следващата година до 1.5% в сравнение с 1.8% през настоящата година.
Икономическото възстановяване на развитите държави ще подпомогне по-малките страни, като Сингапур, Тайван и Южна Корея, които разчитат на износа или на производството си, се казва в анализ на Standard Chartered Plc.
Китай също ще извлече полза от това, смята Луис Куис, старши икономист в Royal Bank of Scotland Group Plc в Хонконг. Той очаква втората най-голяма икономика в света да нарасне с 8.2% през следващата година след ръст от 7.7% през 2013 г.
Други икономисти не са толкова оптимистично настроени. Според Тим Кондън от ING Financial Markets обявените наскоро програми от страна на Комунистическата партия “ще бъдат препятствие.” Те включват облекчаване на системата за жителство в градовете със средни размери, ускоряване на конвертируемостта на юана и намаляването на контрола при цените на водата, петрола, газта и електричеството.
Забавянето при Китай и Япония ще се отрази на ръста на световната икономика през следващата година, въпреки че състоянието на икономиките в САЩ и Европа ще се подобри, смята Мохамед Ел-Ериан, главен изпълнителен директор на Pacific Investment Management Co.
Неговата компания, която управлявала активи за 1.97 трлн. долара, очаква между 2.5 и 3% ръст на световната икономика, в сравнение с 2.3% повишение през тази година.