Даваме най-голям процент от дохода си за храна в ЦИЕ
Българите сме последни по средни заплати в ЕС, но това далеч не е най-лошата новина. За необходимите 2000 килокалории основни хранителни продукти на ден отделяме по 3.9 евро на ден, или близо 30% от средния си брутен доход.
Това е най-високият процент сред страните от ЦИЕ, посочени в таблицата. За сравнение средностатистическият жител на региона отделя едва 17.5% от дохода си.
Вижте още: Цените на основните храни у нас и в Европа
Както се вижда от таблицата по-долу, среднодневните разходи на жителите на страната ни за основни храни не са най-ниски в региона.
* данни numbeo.com, цените са в евро
По-малко на ден плащат в Румъния и Полша, където ежедневният разход за основни храни е съответно 3.7 и 3.67 евро.
В същото време брутният среден доход на румънците е с 35% по-висок от този у нас, докато в Полша доходът е над два пъти повече. Следователно месечния резход на румънците за посочената кошница от храни 21% от дохода им, докато в Полша този процент е 12.8%.
Най-ниски са разходите в Словения – 11.8%. Въпреки че там основните храни на месец са най-висок разход в абсолютна стойност сред страната сред страните от ЦИЕ, благодарение на високите средни доходи процентът на този разход в доходите е най-нисък в региона.
Таблицата дава още няколко извода по отношение на храните. В страната ни се продава най-скъпото мляко сред изброените страни, като за чаша прясно мляко българинът плаща 0.24 евро. За сравнение в Чехия и Естония чашата мляко излиза на потребителите с 33% по-евтина – по 0.16 евро.
За сметка на това българинът купува най-евтин хляб в ЦИЕ, както и едно от най-евтините сирена. Относително скъпи са ябълките и картофите в страната ни, при съпоставка на цените им с тези в останалите страни.