2.3 млн. българи никога не са ползвали интернет
4% е общото ниво на достъп до интернет у нас. България е на последно място в ЕС по достъп до мрежата, съобщава "Преса".
Електронно гласуване, онлайн достъп на гражданите и бизнеса до всички административни услуги, електронен подпис, електронен ЕГН... Няколко последователни правителства заявяват гръмки намерения да пренесат голяма част от управлението в интернет. Епичните усилия по въвеждането на електронното правителство продължават със скорост от 10 услуги годишно, но по-интересно е колко хора биха имали възможност да се възползват от тях.
Според официалната статистика за 2013 г. 2.28 млн. българи никога не са се "докосвали" до интернет - те живеят извън социалните мрежи, не са сърфирали, не са пращали имейли, не са теглили филми, не са сваляли музика, камо ли да са изискали акта си гражданско състояние от общината по електронен път. Все пак бройката на технологичните аутсайдери в страната в последните години постоянно пада - през 2010 г. те са били 3 млн. души, година по-късно се стопяват до 2.5 млн., а през 2012 г. - до 2.38 млн.
Интернет бавно си пробива път до домовете на хората. В момента малко над 1.4 млн. домакинства имат достъп до мрежата. Над 50% от тях използват интернет редовно - най-често за изпращане и получаване на електронна поща и четене на вестници и новини. Общото ниво на достъп до интернет у нас е 54%.
Това е абсолютното дъно в Европейския съюз, където средният процент е 79. Отличник е Холандия, където 95 на сто от домакинствата се радват на интернет връзка.