ЕВН и Енерго про да се вразумят и да потърсят спогодби с Националната електрическа компания за уреждане на финансовите взаимоотношения, заради които бе започната процедурата по отнемането на лицензите им. Това заяви зам. енергийният министър Иван Айолов.

Той потвърди, че ЧЕЗ са потърсили НЕК за разговори за уреждане на казуса и определи подхода като „правилен", съобщи Дарик радио.

„Новите доказателства, или както прочетох от медиите, че председателят на държавната регулаторна комисия е раздал дискове на електроразпределителните дружества, това са описани фактурите и начините как са правени прихващанията в този период, за който върви спор.

Това са новите доказателства. Уговорката е на 28 април, за когато е насрочено нова заседание на регулатора, да се запознаят и да си представят писмени становища. Подходът на ЧЕЗ е показателен и би следвало да се вразумят и останалите. Аз считам, че това ще бъде пътят и така ще приключи казусът", добави Айолов.

Заместник енергийният министър бе категоричен, че в момента продължават техническите работи по проекта „Южен поток". Иван Айолов отказа да коментира информацията, която се появи вчера от „информиран източник от „Газпром" за промени в трасето на газопровода, като три от четирите тръби да преминат през Крим.

Айолов единствено отбеляза, че дори и в това съобщение е подчертано, че поне една от тръбите ще остане по предварително уточненото трасе.

На въпрос дали в България е пристигала информация, че ЕС обмисля замразяване на проекта „Южен поток" като санкция срещу Русия заради завземането на Крим, както пише „Дейли телеграф", Айолов отговори: „Не съм я чел тази сутрин информацията. Към момента няма такава информация, още повече ние, българите, сме много особени.

Използваме и нагнетяваме информацията, даже по някой път се опитваме да разгорим огъня. След като се появиха съобщенията за замразяване на проекта, говорителят на комисар Йотингер опроверга тази информация и разговорите продължават между ЕК, в лицето на комисар Йотингер и неговиятекип, с Русия.

Последната среща, която е проведена, бе на 13 и 14 март в Москва. След това имаше сбирка на държавите, които упълномощиха комисар Йотингер, и това е правилният път, не всеки да води разговори, а чрез ЕК да се проведат разговори с Русия. Засега такава тенденция няма".