Турция активизира изграждането на газовата връзка с България
Турската енергийна компания “Боташ“ активизира работата по изграждането на интерконекторната газова връзка между България и Турция.
Решението беше взето при посещението в София на турския министър на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз преди няколко месеца. Споразумението предвижда всяка една от страните да изгради газовата връзка на своя територия.
Европейската комисия определи газовата връзка с Турция като един от проектите от общ интерес.
Турската фирма, на която е възложен търгът по изграждането на трасето, е започнала сондажните работи, съобщи БНР.
При строителството на 175 километровото трасе за пръв път в Турция ще се използват тръби с диаметър 91 см. Също за пръв път ще се прилага технология за хоризонтален сондаж. При нея тръбите се поставят дълбоко под земята, но без да се разрушава асфалтовата настилка и инфраструктурата на пътищата.
Интерконекторната връзка, която ще достига до селището Шаркьой, област Текирдаг се предвижда да завърши през 2015 година и ще бъде снабдявана с газ, който Турция получава от Русия чрез "Син поток".
В същото време турският посланик в София Сюлейман Гьокче заяви,че е много вероятно скоро България да бъде включена в проекта за Трансанадолски газопровод, известен още като ТАНАП, който беше подписан между Анкара и Баку.
Меморандум за разбирателство, който предвижда транспорт през Турция за Европа на газ от Азербайджан беше подписан неотдавна от министъра на икономиката Драгомир Стойнев и турския му колега.
Стойнев каза, че само България извън страните по трасето на този газопровод (Турция, Гърция, Албания и Италия) има договор за азерски газ - за 1 млрд. куб. метра.
Турският посланик каза още, че Турция продължава да работи заедно с Русия по проекта "Южен поток".