Стойнев: Чуждите компании да спазват българското законодателство
Нашето желание е чуждестранните компании, които са в България да спазват българското законодателство, да уважават българските институции и да имат същото поведение, което имат и в собствените се държави. Само така може да имаме конкретен диалог и заедно да намираме решенията. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, , цитиран от агенция „Фокус", по време на Общото събрание на Българската стопанска камара.
Той направи този коментар по повод изказване Жером Шовен- заместник-генералния директор на най-голямата европейска бизнес организация BUSINESSEUROPE, относно ЕРП-тата по време на Общото събрание. Шовен съобщи, че вчера от името на организацията е изпратено до премиера Пламен Орешарски писмо, в което се изразява голяма загриженост за евентуалната опасност за отнемането на лицензите на трите ЕРП-та в България.
По думите на министър Стойнев, една електроразпределителна компания е готова за съвместни действия (най-вероятно става дума за ЧЕЗ, които обявиха пред НЕК желание за преговори), признавала си част от вината. „Трябва да защитаваме интересите на българския бизнес в рамките на Европейския съюз. Диалогът продължава", подчерта енергийният министър.
Той оцени високо сътрудничеството между БСК и ръководеното от него Министерство на икономиката и енергетиката. „Една от първите стъпки и идеи, които предприехме, бе и реиндустриализацията на България. Беше грешно интерпретирана в първия момент. Говорим за реиндустриалиализация, базирана на три основни стълба - достъп до финансов ресурс, достъп до човешки капитал, иновациите", обясни министър Стойнев и изразиш задоволство, че и Европа говори за реиндустриализацията.
„Ние трябва да вървим с общи усилия. България беше първата държава, която се противопостави на 40-процентното намаление на емисиите до 2030 година. За първи път ясно и категорично казахме в Европа, че тази политика ще вреди на местния бизнес. От екологична гледна точка трябва да бъдем пример за всички. Без наличието на глобален договор и ясна оценка на въздействието на екологичните цели, категорично се противопоставяме", каза в заключение министър Стойнев.