Държавата може да покрие 200 млн. от дефицита на Здравната каса
Държавата би могла да осигури между 160 и 200 милиона лева за покриване на дефицита в бюджета на Здравната каса, обяви след срещата с Лекарския съюз председателят на Надзорния съвет на Касата Бойко Пенков, цитиран от БНР.
Според Пенков останалата сума до 328 милиона лева, може да бъде осигурена до края на годината от по-големи приходи от здравни вноски, за което, по думите му, приходната агенция вече е взела мерки.
От своя страна председателят на БЛС Цветан Райчинов обяви, че парите за болниците в пълния им размер ще стигнат само до края на този месец. Той допълни, че ако няма актуализация, ще бъдат покривани само до 60 на сто от нуждите на здравните заведения.
В началото на седмицата Надзорът предложи на ресорния министър актуализация на бюджета с 328 милиона лева и поиска спешни решения на парламента, без които Касата ще може да финансира максимум 60 на сто от медицинските дейности.Според председателя на Лекарския съюз дори с исканата актуализация към края на годината ще се събере дефицит от 100 милиона лева.
„Болниците ще получат парите си за цялата година“, увери по-рано днес министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева в кулоарите на парламента:
„За тази година парите ще стигнат и болниците ще си получат парите. Нека да не плашим. Видяхте, че се справихме миналата година и то с бюджет, който не беше правен от това правителство.
Болниците ще получат средства. Това, с което мога да успокоя колегите, е, че ще получат средства, независимо дали ще бъде през актуализация, или по други начини и механизми, които Касата може да приложи до края на годината, защото все пак нека да си кажем, че още сме юни месец.
Не може такива тежки прогнози по отношение на дефицита до края на годината да се заявяват, но само ще припомня, че миналата година бюджетът на Касата стигна до месец септември и точно това правителство, правителството на Орешарски, намери средства и плати не само дейността на болниците по предварително зададените лимити, но и цялата надлимитна дейност, практически над 100% от дейността на здравните заведения беше платена“.