Орешарски: Банките издържаха реален стрес тест
Труден период след труден период – с тези думи министър-председателят Пламен Орешарски обобщи изминалата една година в интервю за БНТ.
„Захванахме се да работим, за да може да подредим системите по един по-добър начин. Друг е въпросът, че трудната среда и политическата нестабилност не позволиха всичко да се реализира по начина, по който си представях. Въпреки това към днешна дата имаме по-добре работещи институции, по-спокойна обществена среда, по-голям оптимизъм в бизнеса“, каза премиерът.
Той подчерта, че към май месец всички бизнес индикатори бележат устойчиво повишение. „Българската борса показа малко над 40% ръст и това са най-големите ръстове в Европа за този период за отминалата една година.
В разгара на най-голямото политическо противопоставяне Министерството на финансите направи най-добрата емисия в цялата ни история с рекордно ниски лихвени равнища на рекордно дълъг срок на емисията – 10-годишна емисия“, изтъкна министър-председателят.
Според него трябва да се работи за повече доверие в институциите и за повече доверие между всички нас.
„Не намирам основания за актуализация на бюджета на Здравната каса“, каза министър-председателят. Той отбеляза, че към края на май, за пет месеца, дефицитът на Касата е на равнище, което не е по-високо от същия дефицит през миналата година към края на май.
„Тоест няма промяна в картината. Убеден съм, че Касата сама може да се справи. Може да има някакви притеснения от отсъствието на парламент, но те не идват от цифрите“, добави Орешарски.
По думите му е необходимо да се обсъдят мерки, които да затегнат системите на финансово управление и контрол, така че да не се ощетяват други сектори за сметка на Касата. „Много лесно се пледира да се дадат пари на Касата, но много трудно се отговаря на въпроса откъде да се вземат“, подчерта премиерът.
Той добави, че ще изложи тези аргументи в доклад до парламента, както и варианти откъде могат да се вземат средства, ако се настоява за актуализация. „Предварително казвам, че то ще е за сметка на други икономии“, категоричен беше г-н Орешарски.
„Мисля, че намерихме добро решение“, коментира премиерът по отношение на ситуацията с банките. „Радвам се, че ЕК реагира изключително своевременно – одобриха ликвидна подкрепа в размер над 3 млрд. лв. късно вечерта в неделя“, изтъкна Орешарски.
Според него поведението на политиците не е било най-сполучливото и напомни, че някои се опитаха допълнително да внесат страхове в населението. „Случаят беше реален стрес тест и се радвам, че банките издържаха със собствената си ликвидност“, каза министър-председателят и добави, че и към днешна дата подкрепата от Брюксел не е разходвана с нито лев.
Премиерът изтъкна, че българската банкова система като цяло има много добри показатели за капиталова адекватност и за ликвидност, които са значително превишаващи банките от Стара Европа.
Министър-председателят подчерта, че в по- старите демокрации има теми, които не влизат в политическия дебат и една от тях е банковата система. „Не бива да се допуска умишлено да се създава банкова паника. Много хора се изкушават в някои случаи“, каза още министър-председателят.
На въпрос за работата на министрите в кабинета премиерът изтъкна колегиалния стил на работа и колективизъм. „Забелязали ли сте публично един министър да се оправдава с друг, което беше честа практика в последните няколко кабинета“, попита премиерът.
„Целите на един кабинет винаги са общи, дори когато са разположени в отделни сектори“, добави Орешарски. Премиерът отбеляза, че съжалява, че хоризонтът е бил малък и нестабилен политически за започването на няколко важни реформи, които се отлагат повече от десет години.
На първо място премиерът посочи здравеопазването. „Положихме много усилия за подобряване на финансовото управление и контрол. Не срещнахме подходящо разбиране нито от нашите външни партньори – болници, фармацевтични компании. Здравната каса също продължи доста инертно да упражнява дейността си“, каза министър-председателят.
Според него здравеопазването често е обект на популизъм, което възпрепятства по- рационалния подход и понякога по-смелите решения, които са непопулярни, но перспективни.
„В енергетиката направихме доста неща. Не се поддадохме на натиска неефективните разходи на системата да ги прехвърлим в цени и да ги плаща крайният потребител. Преди да се увеличават цени, трябва да се разкрият вътре резервите в системата“, обясни премиерът.
Той добави, че е направена подготовка за предстоящата либерализация като са разделени активите на НЕК и на ЕСО. „Ако някой мисли, че енергетиката при тези големи заварени дългове можеше за една година да се обърне кардинално – не съм съгласен“, заяви Орешарски.
Той определи като смешни и политически твърденията, че в последната една година са натрупани дългове. „Енергийна борса вече е лицензирана“, каза премиерът и добави, че либерализацията не означава непременно увеличение на цените, тъй като това зависи от много фактори и процесът не е еднозначен.
Премиерът изрази притеснение, че доста от въглищните централи ще бъдат подложени на натиск заради емисиите през следващите периоди. „Трябва да се вложат огромни инвестиции, които едва ли ще са по силите, но работим по този въпрос, за да видим всяка от тези централи какво бъдеще има“, каза министър-председателят.
По отношение на Южен поток той напомни за бележките от ЕК. „Разпоредих да бъдат спрени временно всички действия, докато уточним с Комисията до колко основателни са тези бележки. Ще се опитаме да я убедим, че сме действали правилно. Имаме достатъчно аргументи за това.
Ако не успеем, ще коригираме тези действия, които Комисията не одобрява. Ако не се разберем, това може да доведе до наказателна процедура“, обясни премиерът. За 7-ми блок на АЕЦ Козлодуй той каза, че в заключителен стадий е проектна компания, която в последствие ще изработи заедно с доставчика финансовия модел.
На въпрос за българския еврокомисар министър-председателят каза: „Ще се опитаме да номинираме с по- широко съгласие еврокомисар. Ще консултирам с новия председател на ЕК. За мен е важно България да получи възможно по- добър портфейл. Важно е човекът за портфейла, а не обратното“, каза Орешарски.
Премиерът изтъкна, че му е било докладвано, че се очакват значителни щети по реколтата заради градушки. Затова са били заделени допълнителни средства за ракети против градушки. Орешарски подчерта, че такива ракети не могат да се изстрелват в градски условия.
„Ще възложа цялостна проверка и където трябва ще бъдат взети превантивни мерки, в това число и чрез промяна на нормативната уредба и задълженията на съответните институции“, добави министър-председателят.
„За съжаление, политическата нестабилност, която прозираше още в самото начало на мандата, продължи прекалено дълго, дори в последните месеци се разгорещява. Надявам се предсрочните избори да доведат до структура на парламента, която да бъде по-устойчива“, заяви премиерът.