Брюксел препоръча на Белград да спре работата по Южен поток
Европейската комисия е препоръчала на Сърбия да прекрати работите по изграждането на газопровода "Южен поток" до момента на пълната хармонизация на проекта с европейското законодателство, съобщава белградският вестник "Политика", цитиран от БТА.
"Европейската комисия по принцип не е против проекта "Южен поток", защото е много важно да се увеличат начините и източниците на снабдяване с газ на Западните Балкани. "Южен поток" би бил още един начин, но не и нов източник на снабдяване с газ.
Европейската комисия не е против газопровода, а против начина, по който се осъществява този проект", се казва в текста на европейския информационен център.
В текста се подчертава, че като всеки друг голям инфраструктурен проект в Европа, така и "Южен поток" трябва да има твърди юридически и регулаторни рамки и се добавя, че такива рамки още няма.
"Междуправителствените споразумения, подписани с Русия за "Южен поток", не съответстват на европейските закони, а тъй като една от компетенциите на uомисията е да прилага законите на ЕС, тя ползва всички достъпни юридически средства, за да се увери, че газопроводът се развива и функционира при пълно спазване на законите на съюза", се подчертава в текста, цитиран от bTV.
Позицията на комисията за "Южен поток" в случая със Сърбия не е изключение, "нещо повече, нито едно междуправителствено споразумение, подписано от Русия за "Южен поток", не съответства на законите на ЕС".
Тази позиция остава непроменена както в случая с държавите членки на ЕС, така и за трети страни, включително за Сърбия, пише в текста.
Подобна бе и препоръката, отправена от Брюксел към София, за прeкратяване на работата по проекта.
Подчертава се, че в дългосрочен интерес на Сърбия, като страна кандидат за членство в ЕС, е да осигури участието й в проекта "Южен поток" да не нарушава основните принципи на европейските закони.
В същото време комисията насърчава Сърбия да работи за свързване с българската газопреносна система и ЕК е отделила 14.2 милиона евро за този проект, който би допринесъл за развитието на енергийната сигурност на Сърбия.
В текста се посочва и че Европейската банка за възстановяване и развитие също е обещала да подкрепи този проект, ако Сърбия извърши преструктуриране на компанията "Сърбиягаз" в съответствие с правилата на ЕС, пише "Политика".