Градушките свалиха още цените на последните етажи
Последните порои и градушки са повредили не само прозорците по западните фасади на сградите в София, но и керемидите на по-старите кооперации и много от обитателите им се оплакват от течове посред лято.
Според столични брокери именно това е накарало някои продавачи на жилища на последен етаж да свалят от цената поне 1000 евро само и само по-бързо да намерят купувач, информира в. Монитор.
„Клиентите избягват обикновено последните етажи главно по 2 причини, като основната са големите рискове от течове, а пари от съседите за ремонт се събират трудно”, смята Наско Атанасов от „Виктория инвест”. „Вторият минус, който разколебава купувачите, е заради по-слабата топлоизолация през зимата е по-студено, а през лятото по-горещо. Най-високите етажи се избягват независимо от по-ниската цена”, добавя той.
По думите му някои хора се страхуват, че по-високите етажи са по-опасни при земетресения, защото там амплитудата на люлеенето е по-голяма. И дори слаби трусове се усещат. Атанасов смята, че партерите са предпочитани от възрастни хора, за които качването на стълби е проблем, като единственото притеснение за тези имоти е опасността от кражби.
Според Младен Митов от „Явлена”, трудно може да се каже дали партерите или последните етажи са по-предпочитани от търсещите да купят жилище. „Първият етаж е по-удобен за възрастни хора или ако собственикът реши да сменя предназначението на закупения имот да го използва за други цели, а не за живеене”, казва той.
Много зависи и колко е висок партерът пояснява брокерът. „Има такива, на които плочата е на 1,50 м от земята, което е добре, а други е на кота нула.
Жилищата на последните етажи в сгради с проблеми с асансьорите са по-малко предпочитани. Над десетия етаж апартаментите трудно се продават, но и за тях в крайна сметка се намират клиенти, които не се притесняват от височината. Последните етажи са предпочитани в центъра на София, заради гледката, но пък има притеснения от течове. Особеностите на имотите рефлектират в цената и всичко е строго индивидуално”, казва още Митов.
„Жилищата на последните етажи се купуват повече, ако са ново строителство и имат хубава гледка”, смята Даниела Грозева от „Веда корект”. „Апартаментите над десетия етаж в големите ЕПК сгради по-трудно се продават. Хората се притесняват за налягането на водата по високите етажи. Обикновено в такива блокове не работят всички налични асансьори.
Първите етажи се купуват главно от възрастни или хора с проблеми в придвижването, но се избягват от останалите клиенти, защото обикновено са студени и изискват повече разходи за отопление през зимата”, казва Грозева.
Според Константин Пандов от „ЕППИ” апартаментите на първите и последните етажи обикновено са по-евтини от останалите с около 10%. За това и за тях се намират клиенти, каквито и минуси да имат.
„По света последният етаж се приема за плюс за жилището и тези имоти са по-скъпи, а у нас е обратното”, казва брокерът. „В България обаче по-голямата част от блоковете с повече етажи са с неподдържани общи части”, добавя той.