Специалисти: Минимален ръст на щатските индекси следващите години
След пет години на ръст на печалбите на щатските компании средно със 17% на година най-вероятно ще станем свидетели на забавяне в темповете, което ще намали възвръщаемостта на широкия щатски индекс Standard & Poor’s 500, прогнозират от финансовите институции Leuthold Group LLC и Barclays Plc.
Ръстът в цените на акции, достигащ 25% от началото на „бичия пазар“, се очаква да се забави до 3% годишно в следващите десет години, след като ръстът на печалбите се очаква да се върне към исторически средните си нива от 1929 година насам, според Дъг Рамзи, главен инвестиционен стратег в Leuthold.
Виж още: Сорос със залог от 2.2 млрд. долара за спад на щатските индекси
Международните пазари не генерират достатъчно търсене, което да съдейства за по-нататъшно повишение на щатския индекс S&P 500, според Джонатан Глиона от Barclays, което едва ли ще съдейства за по-голям от 1% ръст на индекса.
И докато и двамата специалисти не говорят за край на „бичия пазар“, те смятат, че пазарните настроения се променят в негативна посока, предвид на ръста почти без никаква корекция през последните две години.
Инвеститорите влагат най-много средства в хеджфондовете от 2008 година насам, а ралито на световните пазари е добавило над 15 трилиона пазарна капитализация.
„Намалете очакванията си за следващите няколко години“, предупреждава Рамзи в интервю за финансовото издание Bloomberg. “Опасно е да се приема, че ще станем свидетели на ръст на печалбите над средния от настоящите нива, въпреки че върху печалбите липсва низходящият натиск от кризата“, допълва още специалистът.
Индексът S&P 500 се повиши с 1.2% през изминалата година, като след ръста си от вчера отново е на около 1% от исторически най-високата си стойност. Индексът достигна най-високо затваряне при 1987.98 пункта на 24 юли.
От началото на годината показателят е нараснал с 5.8% на фона на 16% ръст за същия период през изминалата година. Въпреки че от началото на годината индексът е регистрирал 20 исторически рекорда, повишението му се забавя, като финансовите оценки на компаниите са при най-високи нива от 2010 година.
Най-големият производител на мрежово оборудване Cisco Systems Inc. обяви съкращаването на 6 000 работни места заради липсата на ръст на продажбите на компанията. През юли от Microsoft Corp. обявиха, че ще съкратят 18 000 нови работни места.