ЕС и Канада сключиха споразумение за свободна търговия
Канадските и европейските лидери официално сключиха споразумение за свободна търговия, което е възприема като образец за подобно споразумение между ЕС и САЩ.
1600-страничното споразумение е публикувано, сега започва дългият процес на ратификация, който ще протича на фона на продължаващите опасения от някои държави-членки на ЕС. Германия настоява спорният арбитражен механизъм да бъде изключен от споразумението, както и от бъдещото споразумение със САЩ за трансатлантическата търговия и инвестиционно партньорство, по което в момента се преговаря.
Въпросният механизъм позволява на частните инвеститори да съдят държавите, ако чувстват, че местните закони застрашават инвестициите им.
България и Румъния също могат да блокират споразумението заради отказа на Канада да отмени визовия режим за техните граждани, въведен поради опасения от ромска емигрантска вълна в Страната на кленовия лист.
Но в четвъртък еврокомисарят по търговията Карел де Гухт предупреди в германския вестник, че всяка промяна в споразумението ще го убие.
"Ако ние отново да започнем преговорите по Всеобхватното икономическо и търговско споразумение, то ще бъде мъртво," каза Де Гухт за в. "Франкфуртер алгемайне цайтунг".
На съвместна пресконференция в Отава с председателя на Европейския съвет Херман Ван Ромпой и канадския премиер Стивън Харпър председателят на Еврокомисията Жозе Барозу заяви, че споразумението "е напълно подкрепено от всички страни-членки на Европейския съюз, включително и Германия."
"Би било много странно", добави той, ако Германия се опита да блокира споразумението, което ще бъде от полза за самата Германия като най-голямата икономика и износител на ЕС.
Междувременно Канада обяви, че ще махне визовия режим за Румъния и България "колкото се може по-бързо", съобщи БГНЕС.
Очаква се споразумението да бъде подписано идната година и да влезе в сила през 2016 г., каза Барозу.
Пактът ще премахне 98 процента на митата върху стоки и услуги, ще увеличи мобилността на работната ръка между Канада и ЕС и ще хармонизира професионалните квалификации.